Nawigacja

Aktualności

Wręczenie medali „Sprawiedliwy wśród narodów świata” w muzeum Ulmów – Markowa, 12 września 2016

Pięć medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” wręczyła ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Uroczystość miała miejsce w poniedziałek w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta. „Sprawiedliwi to święci naszych czasów” – podkreśliła, mówiąc o heroizmie Polaków, którzy w czasie Zagłady nieśli pomoc tym, których niemiecki okupant skazał na śmierć.

Ambasador Azari dodała, że zwykle „wręczenie medali odbywa się w niewielkim gronie rodziny ratujących”. Tak było i tym razem. Przedstawiciele nagrodzonych odebrali medale, przyznane pośmiertnie im krewnym. Nie zabrakło także przedstawicieli samych uratowanych – wydarzenie uświetniła swą obecnością Sara Sabina Fizik, która jako kilkuletnia dziewczynka była ukrywana przez rodzinę Gaców z Zarzecza.

Na uroczystości przybyło także niemal dwustu przedstawicieli szkół z Tel Awiwu. Oprócz uczniów z Izraela, w Markowej była też obecna grupa polskiej młodzieży z Rzeszowa.

Odznaczone zostały osoby związane z Podkarpaciem: Anna i Andrzej Antonikowie oraz ich córka Ludwika, Weronika i Franciszek Łydowie, ks. Gabriel Marszałek, Maria i Piotr Węglowscy, a także Marianna i Jan Gacowie z Zamościa.

„Ta uroczystość jest symboliczna. Wręczenie medali »Sprawiedliwych wśród Narodów Świata« odbywa się w Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej – pierwszej w Polsce placówce poświęconej Polakom ratującym Żydów podczas drugiej wojny światowej” – powiedział zastępca Prezesa IPN, twórca i pierwszy dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, dr Mateusz Szpytma.

Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawany jest od 1963 roku przez jerozolimski Instytut Yad Vashem osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Co warto podkreślić, wśród wszystkich nagrodzonych tym medalem największą liczbę stanowią polscy Sprawiedliwi.

do góry