W czwartek (14 lipca br.) 51 działaczy opozycji antykomunistycznej z czasów PRL odebrało z rąk prezesa IPN Łukasza Kamińskiego Krzyż Wolności i Solidarności. Jedno odznaczenie zostało przyznane pośmiertnie.
W trakcie uroczystości prezes IPN mówił, że Krzyż Wolności i Solidarności to przede wszystkim znak wdzięczności Rzeczpospolitej wobec tych obywateli, którym zawdzięczamy niepodległość Polski, zawdzięczamy naszą własną wolność. – Choć sama historia Krzyża Wolności i Solidarności jest krótka – został on po raz pierwszy wręczony zaledwie pięć lat temu – to tradycja, która za nim stoi, jest dużo dłuższa, bo stanowi ją Krzyż Niepodległości, ustanowiony w roku 1930 z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej. W czasie II RP Krzyżem Niepodległości honorowano wszystkich tych, którym zawdzięczaliśmy drugą niepodległość Polski – powiedział Łukasz Kamiński.
Wśród odznaczonych byli m.in. członkowie i współpracownicy: KSS KOR, NSZZ „Solidarność", Niezależnego Zrzeszenia Studentów, drukarze i kolporterzy NOWej.
|
|
|
-
Uroczystość wręczania odznaczeń Krzyż Wolności i Solidarności – 14 lipca 2016 r. -
Uroczystość wręczania odznaczeń Krzyż Wolności i Solidarności – 14 lipca 2016 r. -
P.o. dyrektora Archiwum IPN Renata Soszyńska -
Andrzej Bobola Czuma -
Wiktor Ćwiklik -
Grzegorz Ilka -
Małgorzata Ilka -
Stefan Kawalec -
Robert Małłek -
Robert Mamątow -
Grażyna Morawska -
Grażyna Przybylska-Wendt -
Franciszek Wasik -
Mateusz Wierzbicki -
Od lewej p.o. dyrektora Archiwum IPN Renata Soszyńska, Prezes IPN dr Łukasz Kamiński -
Uczestnicy uroczystości -
Andrzej Bobola Czuma -
Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Warszawa, 14 lipca 2016