Nawigacja

Aktualności

Ryszard Kotarba, „Niemiecki obóz w Płaszowie 1942–1945. Przewodnik historyczny”, wydanie II poprawione – w formacie pdf

  • Ryszard Kotarba, „Niemiecki obóz w Płaszowie 1942–1945. Przewodnik historyczny”, wydanie II
    Ryszard Kotarba, „Niemiecki obóz w Płaszowie 1942–1945. Przewodnik historyczny”, wydanie II

Ukazało się wydanie II poprawione przewodnika historycznego po terenie dawnego niemieckiego obozu w Płaszowie. Przewodnik autorstwa Ryszarda Kotarby, pracownika Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci w Krakowie, jest publikacją stanowiącą ważny głos Instytutu Pamięci Narodowej w debacie dotyczącej przywracania właściwego znaczenia miejscu będącemu na terenie dzisiejszej Małopolski drugim co do wielkości – po KL Auschwitz – terenem obozowym, a zarazem cmentarzyskiem tysięcy zamordowanych obywateli Rzeczypospolitej, zarówno Żydów, jak i Polaków. 

„Zamierzeniem tej publikacji jest przybliżenie wiedzy o dawnym niemieckim obozie pracy, a potem obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Choć powstał on głównie na gruntach dawnej gminy Wola Duchacka, to do historii przeszedł pod nazwą: Konzentrationslager Plaszow bei Krakau. Obóz ten, leżący tak blisko centrum Krakowa, miejsce śmierci tysięcy Żydów i Polaków, w tym wielu krakowian, po wojnie został niestety szybko zapomniany. Poczynania komunistycznych władz nie uwzględniały szczególnego charakteru tego miejsca, teren obozu w znacznej części został zajęty pod budownictwo mieszkaniowe i inwestycje miejskie. Dziś znacznie okrojony obszar pozostaje nadal opuszczony, skąpo oznakowany i dość zaniedbany, mimo postępujących prac porządkowych.”

Ryszard Kotarba

Przewodnik zawiera podstawowe informacje o getcie w Krakowie, początkach, rozbudowie i likwidacji obozu w Płaszowie, warunkach życia więźniów, niemieckich zbrodniach, ściganiu zbrodniarzy wojennych, a także wykaz wybranych publikacji, wykaz pojęć i skrótów oraz mapę z trasą zwiedzania.

Publikacja, z uwagi na jej wartość edukacyjną, dystrybuowana jest wyłącznie bezpłatnie. Wersje drukowane przewodnika oraz towarzyszące im bilingwalne ulotki informacyjne, dostępne są w punktach informacyjnych przy krakowskich synagogach, a ponadto w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) w Krakowie, w Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz w punktach informacyjnych InfoKraków.

Wersje elektroniczne przewodnika, zarówno polskojęzyczną jak i anglojęzyczną (A Historical Guide to the German Camp in Płaszów 1942-1945), można pobrać ze stron internetowych Instytutu Pamięci Narodowej:

http://ipn.gov.pl/do-pobrania

https://przystanekhistoria.pl/pa2/biblioteka-cyfrowa

http://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/35651,Niemiecki-oboz-w-Plaszowie-1942-1945-Przewodnik-historyczny-wydanie-II-poprawion.html 

Ryszard Kotarba, Niemiecki obóz w Płaszowie 1942–1945. Przewodnik historyczny, wydanie II poprawione, Kraków 2016, 88 s.

do góry