Między innymi na te pytania odpowiada Patrycja Resel z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi, redaktor – wraz z dr. Tomaszem Toborkiem – książki „Nie tylko Norymberga. Zbrodnie niemieckie na ziemiach polskich 1939-1945 i ich powojenne rozliczenia”.
Rozmowę prowadzi Maciej Foks.
Premiera na IPNtv 8 czerwca 2026 r. o godz. 16:00.
***
Polecamy publikacje IPN:
- „Dekret sierpniowy jako narzędzie rozliczeń z kolaboracją i zbrodniami niemieckimi okresu II wojny światowej”, red. Adam Dziurok, Przemysław Piątek
- Adam Dziurok, „Osądzenie przestępstw okresu II wojny światowej przez Specjalny Sąd Karny w Katowicach w latach 1945–1946”
- Tomasz Mielcarek, „Główna Komisja Badania Zbrodni Niemieckich/Hitlerowskich w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem oddziału w Poznaniu. Funkcjonowanie i działalność 1945–1984”
- Joanna Lubecka, „Niemiecki zbrodniarz przed polskim sądem. Krakowskie procesy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym”
- „Poszukiwania zbrodniarzy hitlerowskich przez władze Rzeczypospolitej Polskiej i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w Ameryce Łacińskiej po 1945 r. Dokumenty dyplomatyczne”, wstęp i oprac. dokumentów Anna Ratke-Majewska
- Artur Pawlicki, „Procesy osób oskarżonych o popełnienie zbrodni niemieckich w Kraju Warty przed polskimi sądami specjalnymi w latach 1945–1946. Tom II”
- Dariusz Burczyk, „Renegaci przed sądem. Specjalny Sąd Karny i Prokuratura Specjalnego Sądu Karnego w Gdańsku (1945–1946)”
Zachęcamy do pobrania:
- Ryszard Kaczmarek, „Kolaboracja na terenach wcielonych do Rzeszy Niemieckiej”, „Pamięć i Sprawiedliwość” 2008, nr 1, s. 159-181
- Waldemar Grabowski, „Kalkstein i Kaczorowska w świetle akt UB”, „Biuletyn IPN” 2004, nr 8-9
- Jacek Andrzej Młynarczyk, „Pomiędzy współpracą a zdradą. Problem kolaboracji w Generalnym Gubernatorstwie – próba syntezy”, „Pamięć i Sprawiedliwość” 2009, nr 1, s. 113‒121
- Andrzej Czyżewski, „Czerwono-biało-czerwona Łódź. Lokalne wymiary polityki pamięci historycznej w PRL”
- Adam Sitarek, „»Otoczone drutem państwo«. Struktura i funkcjonowanie administracji żydowskiej getta łódzkiego”
- Joanna Lubecka, „Niemiecki zbrodniarz przed polskim sądem. Krakowskie procesy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym”
- Bartłomiej Kluska, „Aleksander Falzmann (1887–1942) – bohaterski pastor”