– Od samego urodzenia nasiąkał polskością. Tradycja, która za nim stała, pokolenia, które były przed nim stanowiły wzorzec, który w jego duszy zmaterializował się w postaci niezłomnego Polaka. Nie było w nim zdolności do kompromisu między niewolą, a wolnością. Nawet w murach mokotowskiego więzienia i za drutami niemieckiego obozu Auschwitz był osobą wewnętrznie wolną
– mówił na rozpoczęciu wydarzenia dr hab. Karol Polejowski.
– IPN wciąż szuka doczesnych szczątków Witolda Pileckiego. To nasza misja i gwarantuję Państwu, że tę misję będziemy realizować, aż do momentu, gdy znajdziemy Rotmistrza, oddamy go rodzinie i pochowamy w uświęconej ziemi, którą tak ukochał.
***
Monodram, skonstruowany jako przesłuchanie rotmistrza, stanowi sceniczną opowieść o życiu i działalności Witolda Pileckiego – od momentu jego dobrowolnego pojmania w Warszawie, poprzez heroiczne działania w Auschwitz, aż po tragiczną śmierć w 1948 roku.
Scenariusz został oparty na autentycznych źródłach: pamiętnikach rotmistrza, jego korespondencji oraz protokołach z przesłuchań przed komunistycznym sądem.
„Melduję Tobie, Polsko. Rotmistrz Pilecki” to nie tylko dokument teatralny, ale przede wszystkim przejmująca opowieść o niezwykłym człowieku. Na scenie Przemysław Tejkowski kreuje postać, która mierzy się z pytaniami o naturę zła – zarówno tego zapisanego w historii, jak i tkwiącego w człowieku. To przedstawienie, które bezkompromisowo ukazuje ból, rozpacz i upokorzenie, a jednocześnie siłę ducha i niezłomność.
Wystąpił: Przemysław Tejkowski
Scenariusz i reżyseria: Sławomir Gaudyn
Muzyka: Jacek Chrobak
Wydarzenie zostało objęte patronatem Kancelarii Prezydenta RP.
