1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie – jeden z najbardziej dramatycznych i zarazem heroicznych epizodów II wojny światowej. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej oraz ludność cywilna prowadzili nierówną walkę z okupującymi Warszawę siłami niemieckimi, walcząc o wolność i suwerenność Polski. Choć zakończyło się klęską militarną, powstanie na trwałe zapisało się w historii jako symbol odwagi i niezłomności.
Do dziś kontrowersje budzi postawa mocarstw wobec tego zrywu. Dlaczego alianci zachodni nie udzielili powstańcom realnego wsparcia? Jakie względy polityczne kierowały działaniami Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Związku Sowieckiego? W niniejszym opracowaniu analizujemy decyzje ówczesnych przywódców, ich reakcje – bądź ich brak – oraz wpływ tych wydarzeń na powojenne losy Polski.
Posłuchaj rozmowy red. Krzysztofa Świątka z prof. Markiem Kornatem (Instytut Historii PAN, kierownik Pracowni Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych i Zakładu Historii XX wieku).
Premiera na IPNtv 1 sierpnia 2025 r. o godzinie 09:15.
***
„Historia toczy się dziś” to cykl rozmów, w którym poruszane są kluczowe tematy związane z historią, teraźniejszością oraz przyszłością. Prowadzący Krzysztof Świątek w każdej audycji rozmawia z zaproszonymi gośćmi – ekspertami, historykami oraz liderami opinii publicznej.
Kolejne odcinki cyklu „Historia toczy się dziś” w każdy piątek o godz. 9.15 na kanale IPNtv w serwisie YouTube.
