Marek Nowakowski – prozaik, twórca realizmu peryferyjnego – 2 kwietnia 2025 r. skończyłby 90 lat. Jego twórczość – takie tytuły jak „Raport o stanie wojennym” czy „Górą Edek” przeszły do lektury jako świadectwa – zapiski rzeczywistości zwykłych ludzi, którzy udziałem były ważne wydarzenia historyczne. Igor Newerly napisał o nim w liście do gen. Wojciecha Jaruzelskiego: „Marek Nowakowski jest pisarzem prawdziwym. Nie popełnił żadnej zbrodni. Nikogo nie zabił, ani nie okradł. Po prostu pisze”.
O historycznym kontekście jego twórczości literackiej red. Krzysztof Świątek będzie rozmawiał z wdową po zmarłym pisarzu Jolantą Nowakowską w ich prywatnym mieszkaniu przy ul. Śniadeckich. W tym miejscu odbyło się dawniej wiele spotkań ludzi kultury, publicystów i działaczy niepodległościowych.
Nowakowski otwarcie wypowiadał się o sytuacji politycznej i o innych pisarzach: Józefie Mackiewiczu, Ferdynandzie Goetlu – świadkach zbrodni katyńskiej, o Gustawie Herlingu Grudzińskim, , jak również o zmieniającym się obrazie Warszawy. Owocem wywiadu dla Krzysztofa Świątka była książka „Okopy świętej trójcy. Rozmowy o życiu i ludziach”. Inne znane postacie, tj.: Adam Michnik, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert i wiele innych nazwisk może się pojawić w kontekście historii życia i twórczości Marka Nowakowskiego.
Dziś chlubną tradycję otwartych rozmów i pamięci o Marku Nowakowskim kultywuje jego żona.
Transmisja na kanale IPNtv
