W uroczystości, którą poprowadził naczelnik odziałowego Biura Upamiętnień IPN we Wrocławiu Wojciech Trębacz, wzięli udział m.in.: syn oraz rodzina zmarłego, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Adrianna Garnik, a także duchowni, władze lokalne, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy Wierzbnej.
– Przez kilkadziesiąt lat rodzina pozbawiona była możliwości uzyskania informacji, gdzie znajdują się szczątki śp. Wojciecha Duśko. To IPN w maju 2022 roku odnalazł szczątki, które zostały przebadane i zidentyfikowane genetycznie. 1 grudnia 2023 roku w Belwederze w Warszawie ogłosiliśmy wszystkim Polakom, że wśród 17 odnalezionych i zidentyfikowanych ofiar są szczątki śp. Wojciecha Duśko. Dzisiaj ta długa droga kończy się w taki właśnie symboliczny sposób, piękną podniosłą uroczystością pogrzebową
– powiedział zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.
* * *
Wojciech Duśko został aresztowany przez funkcjonariuszy wrocławskiej bezpieki pod zarzutem prowadzenia działalności antypaństwowej w październiku 1945 roku. Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu wyrokiem z 28 maja 1947 roku skazał go na łączną karę 6 lat pozbawienia wolności. Został osadzony w Więzieniu Warszawa I przy ul. Rakowieckiej, gdzie zmarł 11 stycznia 1950 roku podczas odbywania kary.
Szczątki Wojciecha Duśko zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w maju 2022 roku w kwaterze F II na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Był jedynym z 17 odnalezionych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie z Dolnego Śląska. Pochówki pozostałych osób wciąż odbywają się w całej Polsce.





