Nawigacja

Aktualności

Spotkanie z cyklu „Tytani sportu” – Warszawa, 20 maja 2024

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia kolejnego spotkania z cyklu „Tytani sportu”, pt. „Z UB do sportowych gabinetów. Kontrowersyjne życiorysy polskich działaczy sportowych w okresie PRL”, które odbyło się 20 maja 2024 roku w nowym Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie (ul. Marszałkowska 107, wejście od ul. Świętokrzyskiej).

W okresie Polski Ludowej organy represji były jednym z dwóch zbrojnych filarów komunistycznego ustroju. To one, a także tzw. ludowe Wojsko Polskie terroryzowało polskie społeczeństwo i brało udział w wielu zbrodniach na polskim narodzie. Komuniści nie mogliby rządzić, gdyby nie bardzo sprawny (niestety) aparat terroru, w którym pracowała ogromna armia ludzi.

Niektórzy z funkcjonariuszy, po okresie służby w organach bezpieczeństwa państwa, rozpoczęli działalność w związkach sportowych Do takich postaci należeli m.in. Idzi Bryniarski – prezes Polskiego Związku Pływackiego, Tomasz Lempart – sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego czy też Apolinary Minecki – wiceprzewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.

O biografiach tych ludzi, w kolejnym spotkaniu z cyklu „Tytani sportu”, Paweł Sztama (Biuro Badań Historycznych IPN, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL) rozmawiał z prof. Arturem Pasko (Uniwersytet w Białymstoku) oraz dr. Grzegorzem Majchrzakiem (Biuro Badań Historycznych IPN).

Spotkanie było transmitowane na kanale IPNtv.

 


 

do góry