Nawigacja

Aktualności

Spotkanie „Czy Jurij Andropow był twórcą pierestrojki?” z cyklu „Oblicza historii” – Warszawa, 14 maja 2024

Spotkanie odbyło się w nowym Centralnym Przystanku Historia im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (Warszawa, ul. Marszałkowska 107, wejście od ul. Świętokrzyskiej).

Spotkanie „Czy Jurij Andropow był twórcą pierestrojki?” z cyklu „Oblicza historii” – Warszawa, 14 maja 2024. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Spotkanie „Czy Jurij Andropow był twórcą pierestrojki?” z cyklu „Oblicza historii” – Warszawa, 14 maja 2024. Na zdj. prof. Hieronim Grala. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Spotkanie „Czy Jurij Andropow był twórcą pierestrojki?” z cyklu „Oblicza historii” – Warszawa, 14 maja 2024. Na zdj. dr Krzysztof Rak. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Spotkanie „Czy Jurij Andropow był twórcą pierestrojki?” z cyklu „Oblicza historii” – Warszawa, 14 maja 2024. Na zdj. dr Michał Patryk Sadłowski. Fot. Piotr Życieński (IPN)

Po odsunięciu Nikity Chruszczowa od władzy, do nadzoru nad KGB został skierowany Jurij Andropow, który rozwinął i modernizował aparat represji ZSRR. To jemu przypisuje się tworzenie licznych operacji wywiadowczych, deziformacyjnych, które miały umocnić coraz bardziej pogrążający się w kryzysie ZSRS. To on wreszcie wskazał na młodego sekretarza z Kraju Stawropolskiego Michaiła Gorbaczowa, który okazał się grabarzem Związku Sowieckiego.

Gośćmi red. Rafała Dudkiewicza byli:

  • dr Michał Patryk Sadłowski – historyk ustroju prawa, historyk Rosji;
  • prof. Hieronim Grala – historyk Rosji, były dyplomata;
  • dr Krzysztof Rak – historyk stosunków międzynarodowych.

Transmisja na kanale IPNtv.

 

 

 

* * *

Cykl spotkań „Oblicza historii” przybliża złożoność współczesnej historii, a także jej sprzeczne elementy wpływające na bieg zdarzeń. Przyjrzymy się instytucjom i ludziom, którzy kształtowali przeszłość. W naszym zainteresowaniu pozostaną instytucje takie jak wywiad i kontrwywiad, które z zasady działają niejawnie, a metody pracy operacyjnej mają charakter konspiracyjny, partie polityczne, które kształtowały rzeczywistość minioną, a także idee, które świadczyły o zmianach natury cywilizacyjnej. Opowiemy o ludziach, którzy owe idee tworzyli i politykach praktycznie kształtujących świat.

do góry