Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 161 „Księża – patrioci” – 13 kwietnia 2024

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Księża – patrioci” z cyklu „Kulisy historii”.

Po rozbiciu antykomunistycznego podziemia niepodległościowego około 1947 roku, rządzący Polską komuniści przystąpili do walki z duchownymi i Kościołem katolickim. Rozpoczęli opracowywanie planu rozbicia kościelnych struktur od środka, powołując w 1949 roku ruch „księży-patriotów”. Grupa tych duchownych rozpoczęła współpracę z władzami komunistycznymi, głośno krytykując księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, któremu zaczęli zarzucać postawę niepatriotyczną i działania antypaństwowe.

Gościem Rafała Dudkiewicza jest dr Jan Hlebowicz doktor nauk humanistycznych. Autor książek m.in. „Piątka u Semki, „Ksiądz w smoczej jamie” oraz wyróżnionej w ogólnopolskim konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku „Niepokorni z Topolówki”.

Premiera odbyła się 13 kwietnia 2024, godz. 15.00. na kanale IPNtv.

 

***

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry