Nawigacja

Aktualności

Wielkanoc w migawce archiwalnej

Kalendarzowym zbiegiem okoliczności najnowsza „Migawka archiwalna” publikowana jest akurat w czasie Świąt Wielkanocnych. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak podzielić się z Czytelnikami życzeniami świątecznymi, znajdującymi się na kartkach pocztowych z Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach. Spora część tych wielkanocnych pocztówek była skierowana do osób przebywających w więzieniach i obozach internowanych w latach osiemdziesiątych XX w. Nieliczne pochodzą z lat międzywojennych lub z okresu II wojny światowej. Życząc Państwu radosnych Świąt Wielkanocnych zapraszamy do galerii pocztówek i przypominamy, że podana w opisie data jest datą wypisania kartki, nie jej wydania.

Niniejszym informujemy, że Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Katowicach podjął wszelkie możliwe starania w zakresie identyfikacji osoby posiadającej pełnię praw autorskich, a w przypadku identyfikacji  takiej osoby, podjął wszelkie próby skontaktowania się z taką osobą. Mając na uwadze powyższe, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub zastrzeżeń prosimy o kontakt: Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach, oddzial.katowice@ipn.gov.pl

 • Kartka wysłana do Witolda Pomian-Biesiekierskiego, przebywającego w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. A. Łukawski, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 2)
  Kartka wysłana do Witolda Pomian-Biesiekierskiego, przebywającego w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. A. Łukawski, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 2)
 • Kartka wysłana do Witolda Pomian-Biesiekierskiego, przebywającego w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (IPN Ka 029/864, t. 1)
  Kartka wysłana do Witolda Pomian-Biesiekierskiego, przebywającego w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (IPN Ka 029/864, t. 1)
 • Kartka wysłana do Danuty Skorenko, przebywającej w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (IPN Ka 029/864, t. 1)
  Kartka wysłana do Danuty Skorenko, przebywającej w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (IPN Ka 029/864, t. 1)
 • Kartka wysłana do Danuty Skorenko, przebywającej w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. M. Makowska, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 1)
  Kartka wysłana do Danuty Skorenko, przebywającej w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. M. Makowska, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 1)
 • Kartka z życzeniami „zwycięstwa Prawdy, Wolności i Solidarności”, wysłana do Danuty Skorenko, przebywającej w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. K. Czapliński i Z. Siemaszko, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 1)
  Kartka z życzeniami „zwycięstwa Prawdy, Wolności i Solidarności”, wysłana do Danuty Skorenko, przebywającej w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. K. Czapliński i Z. Siemaszko, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 1)
 • Kartka z życzeniami „przeobfitych łask od Zmartwychwstałego Chrystusa zwiastującego wielką nadzieję”, wysłana do Danuty Skorenko, przebywającej w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. K. Piątek, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 1)
  Kartka z życzeniami „przeobfitych łask od Zmartwychwstałego Chrystusa zwiastującego wielką nadzieję”, wysłana do Danuty Skorenko, przebywającej w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. K. Piątek, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 1)
 • Kartka wysłana do Danuty Skorenko, przebywającej w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (IPN Ka 029/864, t. 1)
  Kartka wysłana do Danuty Skorenko, przebywającej w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (IPN Ka 029/864, t. 1)
 • Kartka wysłana do Witolda Pomian-Biesiekierskiego, przebywającego w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. M. Hoffmann i A. Pisarski, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 2)
  Kartka wysłana do Witolda Pomian-Biesiekierskiego, przebywającego w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. M. Hoffmann i A. Pisarski, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 2)
 • Kartka wysłana do Witolda Pomian-Biesiekierskiego, przebywającego w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. S. Jabłońska, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 2)
  Kartka wysłana do Witolda Pomian-Biesiekierskiego, przebywającego w areszcie śledczym w Katowicach za kolportaż „nielegalnych pism, ulotek i wydawnictw o treści antypaństwowej”, 1986 r. (fot. S. Jabłońska, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 029/864, t. 2)
 • Kartka wysłana do Bolesława Stwory, internowanego w obozie odosobnienia w Uhercach, 1982 r. Jako adres podano „obóz koncentracyjny” (fot. M. Hoffmann i A. Pisarski, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1651, t. 3)
  Kartka wysłana do Bolesława Stwory, internowanego w obozie odosobnienia w Uhercach, 1982 r. Jako adres podano „obóz koncentracyjny” (fot. M. Hoffmann i A. Pisarski, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1651, t. 3)
 • Kartka z życzeniami i zapewnieniem troski o pozostawioną rodzinę, wysłana do Bolesława Stwory, internowanego w obozie odosobnienia w Uhercach, 1982 r. Jako adres podano „socjalistyczny obóz koncentracyjny” (fot. A. Zborski, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1651, t. 3)
  Kartka z życzeniami i zapewnieniem troski o pozostawioną rodzinę, wysłana do Bolesława Stwory, internowanego w obozie odosobnienia w Uhercach, 1982 r. Jako adres podano „socjalistyczny obóz koncentracyjny” (fot. A. Zborski, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1651, t. 3)
 • Kartka wysłana do Bolesława Stwory, internowanego w obozie odosobnienia w Uhercach, 1982 r. Jako adres podano „obóz koncentracyjny” (fot. A. Zborski, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1651, t. 3)
  Kartka wysłana do Bolesława Stwory, internowanego w obozie odosobnienia w Uhercach, 1982 r. Jako adres podano „obóz koncentracyjny” (fot. A. Zborski, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1651, t. 3)
 • Kartka wysłana do Bolesława Stwory, internowanego w obozie odosobnienia w Uhercach, 1982 r. Jako adres podano „obóz koncentracyjny” (fot. A. Piąstka, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1651, t. 3)
  Kartka wysłana do Bolesława Stwory, internowanego w obozie odosobnienia w Uhercach, 1982 r. Jako adres podano „obóz koncentracyjny” (fot. A. Piąstka, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1651, t. 3)
 • Kartka wysłana do Bolesława Stwory, internowanego w obozie odosobnienia w Uhercach, 1982 r. Jako adres podano „obóz koncentracyjny” (fot. W. Giermasiński i A. Nowicki, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1651, t. 3)
  Kartka wysłana do Bolesława Stwory, internowanego w obozie odosobnienia w Uhercach, 1982 r. Jako adres podano „obóz koncentracyjny” (fot. W. Giermasiński i A. Nowicki, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1651, t. 3)
 • Kartka wysłana do znajomych przez Andrzeja Włoszczyka, internowanego w Uhercach, podpisana „jednak nadal wolny” (fot. Z. Giernakowska, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1674, t. 2)
  Kartka wysłana do znajomych przez Andrzeja Włoszczyka, internowanego w Uhercach, podpisana „jednak nadal wolny” (fot. Z. Giernakowska, wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza; IPN Ka 036/1674, t. 2)
 • Reprodukcja obrazu Bronisławy Rychter-Janowskiej, 1936 r. (Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie, IPN Ka 084/97, t. 1)
  Reprodukcja obrazu Bronisławy Rychter-Janowskiej, 1936 r. (Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie, IPN Ka 084/97, t. 1)
 • Kartka wysłana w 1943 r. do dziewczyny przebywającej na robotach przymusowych w Przeradzu na Pomorzu. Nadawcy (rodzice i brat) przesyłają jej życzenia, aby ta karta przeniosła ją w rodzinne strony (wyd. Krakowski Komitet Okręgowy – Towarzystwo Popierania Budowy Publicznych Szkół Powszechnych, Zakłady Graficzne „Styl”; IPN Ka 454/58)
  Kartka wysłana w 1943 r. do dziewczyny przebywającej na robotach przymusowych w Przeradzu na Pomorzu. Nadawcy (rodzice i brat) przesyłają jej życzenia, aby ta karta przeniosła ją w rodzinne strony (wyd. Krakowski Komitet Okręgowy – Towarzystwo Popierania Budowy Publicznych Szkół Powszechnych, Zakłady Graficzne „Styl”; IPN Ka 454/58)
 • Kartka przysłana przez tajnego współpracownika pseudonim „Antek” do funkcjonariusza prowadzącego z życzeniami i informacją o możliwym spotkaniu, prawdopodobnie 1968 r. (IPN Ka 0026/132)
  Kartka przysłana przez tajnego współpracownika pseudonim „Antek” do funkcjonariusza prowadzącego z życzeniami i informacją o możliwym spotkaniu, prawdopodobnie 1968 r. (IPN Ka 0026/132)
 • Kartka przysłana przez tajnego współpracownika pseudonim „Antek” do funkcjonariusza prowadzącego z życzeniami i propozycją terminu spotkania, prawdopodobnie 1970 r. (IPN Ka 0026/132)
  Kartka przysłana przez tajnego współpracownika pseudonim „Antek” do funkcjonariusza prowadzącego z życzeniami i propozycją terminu spotkania, prawdopodobnie 1970 r. (IPN Ka 0026/132)
 • Pocztówka wysłana w 1954 r. (IPN Ka 04/1232)
  Pocztówka wysłana w 1954 r. (IPN Ka 04/1232)
 • Pocztówka wysłana w 1951 r. (IPN Ka 04/1232)
  Pocztówka wysłana w 1951 r. (IPN Ka 04/1232)
 • Pocztówka wykonana i wysłana przez członków nielegalnej antykomunistycznej organizacji młodzieżowej „Drużyny Chrobrego” z Dąbrowy Górniczej, 1948 r. (IPN Ka 08/2016, t. 2)
  Pocztówka wykonana i wysłana przez członków nielegalnej antykomunistycznej organizacji młodzieżowej „Drużyny Chrobrego” z Dąbrowy Górniczej, 1948 r. (IPN Ka 08/2016, t. 2)
 • Kartka wysłana w 1939 r. (na odwrocie nazwa „Pastelon” – być może wydawnictwo; IPN Ka 023/1392)
  Kartka wysłana w 1939 r. (na odwrocie nazwa „Pastelon” – być może wydawnictwo; IPN Ka 023/1392)
 • Kartka wysłana w 1952 r. (na odwrocie nazwa „Fotos Poznań 101” – być może wydawnictwo; IPN Ka 023/1392)
  Kartka wysłana w 1952 r. (na odwrocie nazwa „Fotos Poznań 101” – być może wydawnictwo; IPN Ka 023/1392)
 • Pocztówka wysłana prawdopodobnie podczas II wojny światowej (IPN Ka 023/1392)
  Pocztówka wysłana prawdopodobnie podczas II wojny światowej (IPN Ka 023/1392)
 • Kartka wysłana w 1953 r. z Buenos Aires (IPN Ka 023/1392)
  Kartka wysłana w 1953 r. z Buenos Aires (IPN Ka 023/1392)
 • Reprodukcja obrazu Wacława Boratyńskiego, 1937 r.; brakuje fragmentu ze znaczkiem (Wydawnictwo „Polonia”, Kraków; IPN Ka 084/97, t. 2)
  Reprodukcja obrazu Wacława Boratyńskiego, 1937 r.; brakuje fragmentu ze znaczkiem (Wydawnictwo „Polonia”, Kraków; IPN Ka 084/97, t. 2)
 • Pocztówka wydana przez NSZZ „Solidarność” Zagłębia Miedziowego (IPN Ka 240/15)
  Pocztówka wydana przez NSZZ „Solidarność” Zagłębia Miedziowego (IPN Ka 240/15)
 • Reprodukcja obrazu M. Zawady, prawdopodobnie dwudziestolecie międzywojenne (Wydawnictwo „Współczesna Sztuka”, Przemyśl; IPN Ka 1025/1)
  Reprodukcja obrazu M. Zawady, prawdopodobnie dwudziestolecie międzywojenne (Wydawnictwo „Współczesna Sztuka”, Przemyśl; IPN Ka 1025/1)
do góry