Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 155 „Sprawa Rurarza i Spasowskiego” – 2 marca 2024

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję pt.: „Sprawa Rurarza i Spasowskiego” z cyklu „Kulisy historii”.

Ambasadorowie PRL-owscy Zdzisław Rurarz i Romuald Spasowski, po wprowadzeniu stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w ramach potępienia i odcięcia się od tej decyzji, opuścili swoje placówki – Rurarz w Japonii, Spasowski w USA. Następnie obaj wystąpili z prośbą o azyl do rządu Stanów Zjednoczonych, gdzie spędzili resztę swojego życia. Dymisje spotkały się z potępieniem Jaruzelskiego i całego aparatu partyjnego. Władze w PRL chciały poznać intencje i motywacje obu dyplomatów, dlatego po ich ucieczce wszczęto śledztwo.

Na pytania m. in. o to, jak duże środki zaangażowały PRL-owskie władze w ustalenie powodów, przyczyn i okoliczności ucieczki obu dyplomatów i jaki był stosunek Rurarza i Spasowskiego do Polski po 1989 roku będzie starał się odpowiedzieć w rozmowie z redaktorem Rafałem Dudkiewiczem – dr hab. Patryk Pleskot, autor książki „Rurarz, Spasowski – żywoty równoległe. Wokół ucieczek ambasadorów PRL w grudniu 1981 r.”, poświęconej Zdzisławowi Rurarzowi i Romualdowi Spasowskiemu oraz gruntownej analizie dokumentów wytworzonych przez śledczych i rekonstrukcji procesu przeciwko dyplomatom.

Premiera 2 marca 2024, godz. 15.00. na kanale IPNtv

***

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry