Nawigacja

Aktualności

Fotorelacja z Przystanku Historia IPN Budapeszt. Luty 2024

Z nowym programem Przystanku Historia IPN wrócimy do Budapesztu już za kilka miesięcy, a tymczasem fotograficzne podsumowanie kilku dni (15-18 lutego 2024), które ekipa krakowskiego oddziału Instytutu spędziła w stolicy Węgier, otwierając wystawy, przeprowadzając dyskusje i warsztaty edukacyjne.

Nad Dunaj zawieźliśmy dwie wystawy – o Armii Krajowej (wersja dwujęzyczna – polska i węgierska) oraz Polskim Państwie Podziemnym. My wróciliśmy już do Krakowa, ale wystawy pozostały w Budapeszcie i będa tam prezentowane w najbliższych tygodniach.

Dr Wojciech Frazik z krakowskiego oddziału IPN i dr Tomasz Domański z kieleckiej delegatury Instytutu przybliżyli zebranym w budapesztańskim Instytucie Polskim historię AK. Rozmowę poprowadził węgierski historyk Ferenc Semsei. Trzy dni później dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał wygłosił w Domu Polskim w Budapeszcie wykład o Armii Krajowej i akcji „Burza”. Bohaterem swojego wystąpienia uczynił mjr. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza”, oficera Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnego, oficera Armii Krajowej, poległego w boju z oddziałami NKWD w Puszczy Rudnickiej na Litwie. Wielkiego patriotę, który swym bogatym życiorysem mógłby obdzielić co najmniej kilka osób.

Pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie cztery razy spotkali się z dziećmi i młodzieżą – podopiecznymi Szkoły Polskiej im. Sándora Petőfiego przy Ambasadzie RP w Budapeszcie oraz Ogólnokrajowej Uzupełniającej Polskiej Szkoły i Przedszkola na Węgrzech. Warsztaty pt. „Jeszcze Polska nie zginęła”, poświęcone najważniejszym polskim symbolom, a także Armii Krajowej, Szarym Szeregom i polskiej konspiracji niepodległościowej podczas II wojny światowej okazały sie strzałem w dziesiątkę. Jesteśmy zbudowani zaangażowaniem mieszkających w Budapeszcie młodych Polaków. Oni naprawdę chcą poznawać polską historię, a my chcemy im o niej opowiadać.

Nasze działania w węgierskiej stolicy nie byłyby możliwe bez wsparcia, którego udzielili nam: ambasador Sebastian Kęciek, Dominika Teske (dyrektor Instytutu Polskiego), Katarzyna Takácsné Kalińska (prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha przy Domu Polskim im. św. Jana Pawła II), a także panie dyrektor Beata Mondovics (Szkoła Polska im. Sándora Petőfiego przy Ambasadzie RP w Budapeszcie) i Anna Lang (Ogólnokrajowa Uzupełniająca Polska Szkoła i Przedszkole na Węgrzech). Serdecznie Wam dziękujemy, kierując także słowa wdzięczności do Tímei Jerger, Wojciecha Kristona oraz wszystkim pracownikom przedszkoli i szkół. I jeszcze specjalne podziękowania dla ks. Krzysztofa Grzelaka SChr., proboszcza Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie.

do góry