Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 152 „Tajemniczy spisek w Rapallo” – 10 lutego 2024

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Tajemniczy spisek w Rapallo” z cyklu „Kulisy historii”.

Niektórzy mawiają, że nic i nikt nie jest w stanie opowiedzieć historii tak skutecznie i bezbłędnie jak miejsca, w których podejmowano decyzje mające wpływ na losy świata. Ta stara prawda odnosi się także do rejonu Liguria, w prowincji Genua, a ściśle rzecz biorąc do fascynujących przyrodniczo i krajobrazowo miejsc w okolicach Rapallo, które w przeszłości – jak się okazuje – uniemożliwiały albo opóźniały dotarcie ważnym ludziom, na jeszcze bardziej ważne spotkania.

Z pewnością część społeczeństwa europejskiego kojarzy Rapallo z tyleż sekretnym, co perfidnym ukształtowaniem relacji pomiędzy przedstawicielstwem Reichswehry i Armii Czerwonej. Dokonano tego w sposób, który skutkował dramatycznymi okolicznościami na kolejne dekady. W kontekście omawianego historycznego układu sił oraz współczesnych wydarzeń geopolitycznych nasuwa się sieć jednoznacznych spostrzeżeń: świadome decyzje kluczowych graczy, nieświadome reakcje zmanipulowanych partnerów, a przede wszystkim ignorowanie wniosków z trudnej historii, które zazwyczaj nie kończy się dobrze. 

Gościem Rafała Dudkiewicza był dr Krzysztof Rak – historyk, urzędnik, publicysta i ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

* * *

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry