Nawigacja

Aktualności

Dzieła wybrane Wincentego Witosa już w sprzedaży

W 2024 roku mija 150 lat od urodzin Wincentego Witosa, jednego z najwybitniejszych polityków w historii Polski. Z tej okazji Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej przygotowało pięć tomów dzieł zebranych współtwórcy polskiej niepodległości.

Wincenty Witos, Dzieła wybrane, t. 1-5, IPN, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Warszawa 2024

Kup online

„To dziś jak długą i szeroką jest polska ziemia, jest jedna myśl i jedno pragnienie wolnej, zjednoczonej i niepodległej Ojczyzny”.

Wincenty Witos, „Wójt z Wierzchosławic”, urodzony 21 stycznia 1874 r. w podtarnowskiej wsi w rodzinie chłopskiej, dzięki samozaparciu i pracowitości doszedł do najwyższych godności w państwie. Był wieloletnim przywódcą ruchu ludowego, jednym z głównych budowniczych II Rzeczypospolitej i trzykrotnym jej premierem.

Spot promujący wydanie pięciu tomów dzieł zebranych współtwórcy polskiej niepodległości przygotowało Biuro Edukacji Narodowej IPN.

Cytaty z ogromnego dorobku pisarskiego Witosa czyta aktor Mariusz Bonaszewski. Są to fragmenty tekstów publicystycznych, przemówień oraz wspomnień, w tym te spisywane na przymusowej emigracji w Czechosłowacji.

Wybrane w spocie myśli wybitnego polityka były aktualne nie tylko w czasach naradzającej się niepodległej Polski, ale służyły jako inspiracja dla następnych pokoleń. Motto, które zostało umieszczone na końcu spotu, jest ważne również dzisiaj: „Prawdę mówić! Prawdą się kierować! Prawdy żądać! Prawdy dochodzić!”.

Nagranie zawiera zdjęcia archiwalne z Zakładu Historii Ruchu Ludowego w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Muzeum w Przeworsku Zespołu Pałacowo-Parkowego.

 

do góry