Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Światło Wolności – w hołdzie ofiarom stanu wojennego

W związku z 42. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przy Krzyżu Papieskim na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie Światło Wolności zapalili Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Światło Wolności – w hołdzie ofiarom stanu wojennego – Warszawa, 13 grudnia 2023. Na zdj. Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Światło Wolności – w hołdzie ofiarom stanu wojennego – Warszawa, 13 grudnia 2023. Na zdj. Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezes IPN dr Karol Nawrocki. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Światło Wolności – w hołdzie ofiarom stanu wojennego – Warszawa, 13 grudnia 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Światło Wolności – w hołdzie ofiarom stanu wojennego – Warszawa, 13 grudnia 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Światło Wolności – w hołdzie ofiarom stanu wojennego – Warszawa, 13 grudnia 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Światło Wolności – w hołdzie ofiarom stanu wojennego – Warszawa, 13 grudnia 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

– Spotykamy się w tym miejscu co roku 13 grudnia w kolejne rocznice ogłoszenia w Polsce stanu wojennego, tego czarnego momentu w historii naszego kraju, który przerwał wtedy coś, co nazwano później „festiwalem Solidarności”

mówił Prezydent RP.

Andrzej Duda zaznaczył, że komuniści, z generałem Jaruzelskim na czele postanowili odebrać Polakom prawo do samodzielnego decydowania o swoich sprawach. Pozbawili ich możliwości życia w niepodległym i suwerennym państwie. Prezydent wspomniał także o ofiarach stanu wojennego:

– Co roku spotykamy się tutaj by uczcić ofiary stanu wojennego. Tych, którzy zginęli w kopalni Wujek. Pozabijanych przez ZOMO i milicję górników. Grzegorza Przemyka, Bogdana Włosika i innych także skrytobójczo zamordowanych przez komunistów. Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę.

Prezydent RP podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej oraz pracującym w nim naukowcom za badania, jakie prowadzi, a także za całokształt działalności. Podkreślił, że:

– Pamięć nie może zginąć i dobrze, że nie ginie. Niech ci, którzy wtedy poświęcili swoje życie i zdrowie na zawsze będą w Panteonie Bohaterów Rzeczypospolitej. Niech żyje wolna, suwerenna, niepodległa Polska. Na wieki!

Symboliczne światło wyrażające cześć dla ofiar stanu wojennego oraz przywiązanie do idei wolności i solidarności zapalili również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Zapaleniem zniczy na pl. Piłsudskiego, jak co roku, kończy się akcja społeczna Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności", która zachęca do zapalenia 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w hołdzie ofiarom stanu wojennego.

Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami, świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Internauci mogą nadal zapalić wirtualną świecę na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

ZAPAL ŚWIATŁO WOLNOŚCI

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

 

 

 

Patronat medialny

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – działania IPN

do góry