Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Gala finałowa X edycji ogólnopolskiego konkursu „Audycja Historyczna Roku” – Białystok, 30 listopada 2023

Celem konkursu jest promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej.

Gala finałowa X edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku – Białystok, 30 listopada 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Gala finałowa X edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku – Białystok, 30 listopada 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas gali finałowa X edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku – Białystok, 30 listopada 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Gala finałowa X edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku – Białystok, 30 listopada 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Gala finałowa X edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku – Białystok, 30 listopada 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Gala finałowa X edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku – Białystok, 30 listopada 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Gala finałowa X edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku – Białystok, 30 listopada 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Gala finałowa X edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku – Białystok, 30 listopada 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Gala finałowa X edycji ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku – Białystok, 30 listopada 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

W siedzibie białostockiego oddziału IPN 30 listopada 2023 roku odbyła się uroczysta gala X edycji ogólnopolskiego konkursu IPN „Audycja Historyczna Roku”. Wręczone zostały nagrody: Grand Prix Prezesa IPN, Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku oraz wyróżnienia specjalne. Tegoroczna X edycja ze względu na swój jubileuszowy charakter, została wzbogacona o nową kategorię Młodzi Twórcy, by zachęcić także młodzież do pogłębiania wiedzy z zakresu historii najnowszej i podejmowania wysiłków do jej atrakcyjnego upowszechniania.

Jury w składzie Jan Ruman jako przewodniczący, Janina Jankowska, Tomasz Gajownik, Szymon Sławiński oraz dr Rafał Leśkiewicz oceniało audycje w oparciu o kryteria zawartej w nich wiedzy, wartości poznawczych, artystycznych, rzetelności i prawdy historycznej, sposobu i oryginalności ujęcia tematu, prezentowanych wartości oraz formy.

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników głos zabrał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, który krótko przedstawił historię polskiej radiofonii od czasów II Rzeczpospolitej, przez II wojnę światową, okres PRL-u, aż do III Rzeczpospolitej.


Po osiemdziesiątym dziewiątym roku dożyliśmy czasów, w których to dzięki wam, w radiu słuchamy audycji historycznych, których autorami są wyjątkowi twórcy. 

– zwrócił się do wszystkich nominowanych.

Mamy głębokie wyobrażenie tego, jak ciężka to jest praca, bo w roku 2021 r. jednego dnia radia w Polsce potrafiło słuchać nawet 20 milionów ludzi, podobnie było w roku 2022. A to, że treści historyczne, misyjne, treści, które budują naszą narodową tożsamość, są w tym radiu, to z jednej strony zasługa badaczy, pracowników, archiwistów Instytutu Pamięci Narodowej, którzy odkrywają karty historii Polski i Polaków w wieku XX, ale to nie udałoby się bez państwa, bez tych, którzy nie tylko wykazują się głębokim kunsztem artystycznym, ale także łączą wiedzę historyczną z tym, aby łączyć się z milionami Polaków

– dodał prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Po przemówieniu nastąpiło ogłoszenie wyników X edycji ogólnopolskiego konkursu IPN „Audycja Historyczna Roku”. Poniżej znajduje się lista laureatów.

Nagrodzeni:

  1. Grand Prix Prezesa IPN
    „Wyzwolony prorok naszych czasów” – Andrzej Urbański, Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Gdańsku Radio Gdańsk SA
  2. Kategoria Losy  Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
    „Lidia Lwow-Eberle.  Pro Memoria” – Dorota Kania, Anna Zapert, Telewizja  Polska SA
  3. Kategoria historia regionalna  Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku
    „Przewodniczka matek” – Aleksandra Sadokierska, Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Białymstoku Radio Białystok SA
  4. Kategoria Młodzi Twórcy
    „Zapomniane dziewczęta, historia Przysposobienia Wojskowego Kobiet oczami Haliny Wiśniewskiej” – Marta Muranowicz, Mirella Paradowska, Tomasz Kielemoniuk

Wyróżnienia:

  1. Wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze
    „Więźniowie bez wyroku”, – Dariusz Deberny, Telewizja Polska SA Oddział Opole
  2. Wyróżnienie specjalne Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku
    „Achtung! Tu śmiać się nie wolno” – Agata Kukawka, Krystian Lachor, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu
  3. Wyróżnienie specjalne Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie
    „Janusz Rożek – dwa lata przed Lubelskim Lipcem” – Magda Grydniewska, Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Lublinie Radio Lublin SA
  4. Wyróżnienie specjalne Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi
    „Podarta kartka” – Agata Kopaczewska, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu
  5. Wyróżnienie specjalne Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi
    „Czas stąd uciec” – Krystian Lachor, Jakub Juhnke, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu
  6. Wyróżnienie specjalne Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie
    „Za wiele ran. Czerwiec 1976 r. na Pomorzu Zachodnim” – Monika Kwasigroch i Edyta Strub, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie

Gospodarzem wydarzenia był dyrektor białostockiego oddziału IPN dr Marek Jedynak, a wśród gości obecni byli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, wicewojewoda podlaski dr Bogusława Szczerbińska, przedstawiciele służb mundurowych, mediów, instytucji kultury i organizacji kombatanckich.

Do konkursu w X edycji zgłoszono 79 filmów i audycji.

Sprawdź wszystkich nominowanych

***

Początki Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Audycję Historyczną Roku sięgają 19 czerwca 2013 r., kiedy to pierwszą edycję ogłosił ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Celem konkursu jest promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej.

Audycje radiowe lub telewizyjne są oceniane w następujących kategoriach:

Wydarzenie – audycje poświęcone określonemu wydarzeniu lub procesowi historycznemu – Grand Prix Prezesa IPN
Losy – audycje poświęcone indywidualnym losom bohaterów, uczestników i świadków zdarzeń i procesów historycznych – Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego
Historia regionalna – audycje poświęcone historii regionalnej obejmującej zasięg działania Oddziału IPN w Białymstoku – Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku
Młodzi Twórcy – audycje stworzone przez młodych twórców (w wieku od 18 do 26 roku życia) powstałe w ramach działalności niezawodowej (dopuszczalna w ramach tej kategorii jest aktywność na portalu YouTube, Spotify i podobnych) – Nagroda Młodych Twórców

Jury może również przyznać wyróżnienia: za specjalne wartości poznawcze oraz dla produkcji o tematyce związanej z historią poszczególnych regionów kraju. Nagrody mają wymiar pieniężny. Ich wysokość jest ustalana co roku przez Prezesa IPN. W skład jury konkursu wchodzą wybitni dziennikarze oraz historycy IPN. Audycje na Konkurs mogą zgłaszać zarówno autorzy audycji, dziennikarze, redakcje, historycy, pracownicy i współpracownicy IPN, jak i stowarzyszenia, organizacje kombatanckie, kombatanci oraz organizacje społeczne promujące wiedzę, edukację historyczną i pamięć, instytucje kultury, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń promujących historię regionalną.

Przez dziesięć edycji wpłynęło na konkurs 526 reportaży radiowych i filmów dokumentalnych. Jury do tegorocznej edycji przyznało 27 nagród i 29 wyróżnień.

Konkurs organizowany jest w formie corocznej edycji. 

do góry