Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu: „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” – 22 listopada 2023

Program I Polskiego Radia, godz. 19.30

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu: „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” – 22 listopada 2023

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza młodzież szkolną oraz opiekunów merytorycznych nauczycieli do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Kresy polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej wśród młodzieży.    

  • IPN zachęca młodzież szkolną, nauczycieli do wzięcia udziału w projekcie edukacyjnym „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. 
  • Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. 
  • Zgłoszenia szkół do udziału w projekcie przyjmowane będą do 30 listopada br. 

Popularyzowanie wiedzy i historii o Kresach

Jednym z najważniejszych aspektów projektu jest uwrażliwianie uczestników na los Polaków mieszkających za naszą obecną wschodnią granicą, kształtowanie świadomości, że nadal są oni częścią naszej ojczyzny.

– Mam wrażenie, że od kilku lat młodzież coraz mniej wie o naszej przeszłości na Kresach Wschodnich RP. To jest temat trochę zapomniany, więc próbujemy przypominać o tej historii

– mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Sergiusz Kazimierczuk z Biura Edukacji Narodowej IPN.    

Projekt przeznaczony dla nauczycieli, opiekunów merytorycznych oraz dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, klas licealnych oraz techników. Najważniejszą częścią projektu jest konkurs. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany przez siebie temat – na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego.

– Czekamy na prace pisemne, a także prace multimedialne dotyczące Kresów. Zależy nam na tym, żeby również przypomnieć sobie o historii własnej rodziny, czyli powyciągać różne materiały z archiwów rodzinnych, przepytać dziadka czy babcię o ich pochodzenie, o to, co się na Kresach wydarzyło

– podkreśla gość Jedynki. 

Wyjazd edukacyjny na Kresy 

Dla laureatów etapu centralnego konkursu przewidziana jest nagroda w postaci wyjazdu edukacyjnego na Kresy.

– Laureaci wyjeżdżają we wrześniu każdego roku na dawne Kresy II RP, a także dalej, ponieważ byliśmy na Łotwie, a w tym roku byliśmy na Żmudzi

– opowiada Sergiusz Kazimierczuk z Biura Edukacji Narodowej IPN.

– Widzę, jak młodzież w czasie tego wyjazdu się zmienia. Niektórzy podchodzą do tematu bardzo sceptycznie, ponieważ Wschód kojarzy się jako biedniejszy, ale np. na Litwie mamy fantastyczne pałace

– zaznacza. 

Więcej: TUTAJ

Ponadto w audycji: 

Projekt zakłada organizację szkoleń dla nauczycieli i edukatorów oraz realizację materiałów filmowych w celu przybliżenia tematyki zainteresowanym. Głównym elementem pozostaje konkurs historyczny, skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy VI–VIII) i ponadpodstawowych. Uczestnicy ogólnopolskiego konkursu mają za zadanie wykonać pracę w jednej z dwóch form: pisemnej lub multimedialnej.

Wraz z postępem Armii Czerwonej i kreowaniem nowej rzeczywistości politycznej na opanowanych przez nią terenach, PKWN dekretami wprowadzał rewolucyjne zmiany w polskim systemie społecznym i gospodarczym. Celem tych działań było usunięcie dawnych elit i zapewnienie dominacji władzy komunistycznej w Polsce. Jedną z pierwszych decyzji PKWN było ogłoszenie 6 września 1944 r. dekretu o reformie rolnej, która zakładała wywłaszczenie pod przymusem i bez odszkodowania wszystkich właścicieli ziemskich, posiadających gospodarstwa powyżej 50 ha ziemi obszaru ogólnego. Co więcej, ziemianie wraz z rodzinami musieli opuścić granice rodzimego powiatu i rozpoczynali tułacze życie w kraju lub na emigracji.

Ekspert: dr Marcin Chorązki, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Krakowie.

  • Informacje o wybranych wydarzeniach organizowanych przez IPN oraz artykułach na portalu przystanekhistoria.pl

POSŁUCHAJ 

* * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” jest realizowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Rozmowy poświęcone są ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzy.

do góry