Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 138 „Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie” – 4 listopada 2023

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Prawidła geopolitycznej gry o przetrwanie” z cyklu „Kulisy historii”.

02.11.2023

Często w wystąpieniach medialnych polityków, analityków, byłych wojskowych pojawiają się tezy mówiące o tym, że wyczerpała się tradycyjna formuła ładu i bezpieczeństwa, który uformował się po II wojnie światowej. Co ma znaczenie i decyduje o sile państw? Czy położenie państwa ma jeszcze znaczenie w globalnej rzeczywistości? Czy stoimy u progu światowego konfliktu? Jak Azja patrzy na społeczeństwa Zachodu?

Piotr Plebaniak (pisarz i publicysta) jest gościem Rafała Dudkiewicza.

Premiera 4 listopada (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv.

***

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry