Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 133 „Szczecin. Miasto, którego nie było” – 30 września 2023

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Szczecin. Miasto, którego nie było” z cyklu „Kulisy historii”.

Rozprawa habilitacyjna Tytusa Jaskułowskiego dotyczyła kwestii Szczecina w działaniach dyplomacji RFN. Autor w swoich badaniach pochylił się nad kwestiami dotyczącymi polityki zachodnich Niemiec wobec Polski i Ziem Odzyskanych. Zwraca również uwagę na politykę SPD wobec kwestii Europy Środkowej i Wschodniej, jaki stosunek miała dyplomacja Niemiec wobec PRL-u po rozpoczęciu jawnego zbliżenia z ZSRR w ramach prowadzonej przez siebie Ostpolitik.

Gościem Rafała Dudkiewicza będzie dr hab. Tytus Jaskułkowski.

Premiera 30 września (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv.

***

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry