Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Zapraszamy do posłuchania dziewiątego odcinka podcastu z serii „Ekspres czytelniczy IPN” – 25 września 2023

Całą serię znajdziesz na Spotify. Wszystkie odcinki dostępne są bezpłatnie.

Kto donosił na prymasa?

W najnowszym odcinku rozmawiamy o kardynale Stefanie Wyszyńskim w kontekście 70. rocznicy internowania prymasa przez władze komunistyczne.

Czy komuniści próbowali zamordować prymasa? Skąd wzięło się określenie „non possumus"? Jak wyglądał wieczór internowania prymasa? Jak zareagowano na fakt zatrzymania Stefana Wyszyńskiego? Co zrobił Watykan? Co powiedzieli księża patrioci? Czy w środowiskach komunistycznych skrytykowano decyzję o internowaniu? W jaki sposób komuniści przygotowali miejsca przetrzymywania prymasa? Jak przebiegała inwigilacja Wyszyńskiego? Co stało się z osobami, które obserwowały prymasa? Czy komuniści przeprosili prymasa za internowanie?

To tylko niektóre kwestie, które poruszamy. Gościem programu jest dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, profesor Instytutu Historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nowy odcinek podcastu już 25 września 2023 r. do odsłuchania w serwisie Spotify, a wkrótce na kanale IPNtv na YouTube.

Polecamy słuchaczom książki dotyczące Prymasa Tysiąclecia, arcybiskupa Antoniego Baraniaka i Kościoła w Polsce wydane przez IPN lub w koedycji, w szczególności:

Zapraszamy do zakładki e-booki na stronie głównej IPN, skąd bezpłatnie można pobrać pliki epub i mobi z książką Bartłomieja Noszczaka, Polityka państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce w okresie internowania prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953–1956.

***

„Ekspres czytelniczy IPN” to cykl audycji o historii i książkach wydanych nakładem Instytutu Pamięci Narodowej. Rozmawiamy w nim m.in. z badaczami IPN, świadkami historii i pracownikami miejsc pamięci narodowej. Wywiady prowadzi Maciej Foks.

Posłuchaj poprzednich odcinków na Spotify

do góry