Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Warta Pamięci” – ogólnopolska akcja w hołdzie ofiarom zbrodni sowieckich – 16 września 2023

16 września 2023 roku, dokładnie o godzinie 17:30, w wielu miejscach w Polsce oddaliśmy hołd obywatelom polskim zamordowanym przez sowietów na wschodzie kraju.

  • „Warta Pamięci” – ogólnopolska akcja w hołdzie ofiarom zbrodni sowieckich – 16 września 2023
    „Warta Pamięci” – ogólnopolska akcja w hołdzie ofiarom zbrodni sowieckich – 16 września 2023

Warta Pamięci” jest to ogólnopolska akcja upamiętnienia ofiar sowieckiej agresji. Organizowana jest z inicjatywy Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i Fundacji Rekonstruktorzy.pl. Komitet honorowy akcji tworzą: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

W przeddzień rocznicy sowieckiej agresji na Polskę, 16 września 2023 r. o godz. 17.30, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych we współpracy z lokalnymi społecznościami złożyli hołd w kilkudziesięciu miejscach pamięci narodowej. Są to miejsca upamiętniające polskie ofiary napaści sowieckiej z 1939 r. oraz powtórnego wkraczania Sowietów na ziemie polskie w latach 1944-1945. Przy grobach i pomnikach wystawione były warty honorowe.

Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski oddał hołd żołnierzom 60. Dywizji Wojska Polskiego "Kobryń", poległym w walce z sowieckim agresorem w bitwie pod Jabłoniem i Puchową Górą. Dywizja wchodziła w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga. Uroczystości miały miejsce na cmentarzu parafialnym w Jabłoniu, gdzie znajduje się grób 16 żołnierzy WP poległych w walkach. 

W ramach współpracy z organizatorami akcji „Warta Pamięci” Instytut Pamięci Narodowej przeprowadzi w kilkudziesięciu szkołach zlokalizowanych w pobliżu miejsc pamięci działania edukacyjne. Podczas zajęć uczniowie klas 8 szkół podstawowych wysłuchają wykładów o okolicznościach agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. i zbrodniach dokonanych przez Armię Czerwoną oraz komunistyczne bojówki na ziemiach polskich.

do góry