Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 131 „Upamiętnienie Feliksa Konecznego” – 16 września 2023

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Upamiętnienie Feliksa Konecznego” z cyklu „Kulisy historii”.

Feliks Koneczny (1862 - 1949), absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, myśliciel, historyk, historiozof, ale także ważny i wpływowy publicysta, krytyk teatralny, twórca koncepcji cywilizacji. Związany z Krakowem, wrośnięty w to miasto, jego doczesne szczątki spoczęły na znanym krakowskim cmentarzu na Salwatorze. Krakowski Oddział IPN wraz z lokalnymi stowarzyszeniami, które upamiętniają dzieło i twórczość Feliksa Konecznego, podjął się rewitalizacji jego grobu na Cmentarzu Salwatorskim, odsłonięcie nagrobka nastąpi już 23.09.

Gośćmi Rafała Dudkiewicza będą: dr Maciej Korkuć i Kajetan Rajski.

Premiera 16 września (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv.

 

 

***

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry