Ludowe Wojsko Polskie jak każda instytucja w Polsce Ludowej od 1952 roku poszukiwało własnej legitymizacji, uwiarygodnienia społecznego, uzasadnienia poprzez stworzenie własnej „przeszłości”, znalezienie własnych korzeni i wzorców historycznych, czyli tradycji. Jednocześnie politrucy z Głównego Zarządu Politycznego LWP odrzucali całą tradycję Wojska Polskiego z okresu II RP, szlak bojowy 2 Korpusu WP, którym dowodził gen. Władysław Anders. Na jakich wzorcach ideowych i historycznych bazowało Ludowe Wojsko Polskie? Dlaczego był w nim silny nurt „piastowski”? Kto i jak kształtował historię w LWP? Jaką rolę odgrywał serial „Czterej pancerni i pies”?
Gościem Rafała Dudkiewicza będzie dr Tomasz Leszkowicz.
Premiera 12 sierpnia (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv.
***
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.
W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.