Nawigacja

Aktualności

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu: Nie tylko „Cyfrowi Bohaterowie” – nowe projekty Instytutu Pamięci Narodowej – 30 maja 2023

Program I Polskiego Radia, godz. 19.30

„Przystanek Historia” w Polskim Radiu

Projekt Instytutu Pamięci Narodowej „Cyfrowi Bohaterowie” umożliwia przeniesienie wizerunków rzeczywistych osób do świata wirtualnego, aby poznać historię ludzi, którzy w przełomowy sposób wpłynęli na dzieje Polski. Wśród nich jest m.in. Andrzej Gwiazda, jeden z najważniejszych przywódców strajku w sierpniu 1980 roku i działacz „Solidarności” lat 1980–1981.

– „Cyfrowi Bohaterowie” to projekt, który wykorzystuje technologie digital human i przenosi rzeczywiste postaci do świata wirtualnego. Dzięki temu takie postaci mają szansę stać się influencerami w mediach społecznościowych i krzewić patriotyczne postawy młodych ludzi, opowiadając w wirtualnym świecie o swoim doświadczeniu – mówi Magdalena Hajduk, dyrektor Biura Nowych Technologii IPN.

Gdzie szukać?

Projekt, podobnie jak i pozostałe, dostępny jest na stronie Biura Nowych Technologii oraz IPN. – Staramy się też rozpowszechniać projekty za pomocą Mobilnych Przystanków Historia Przyszłości. Były one już w dwóch miejscowościach, tj. w Olsztynie i Poznaniu. Teraz zapraszamy państwa do odwiedzenia Mobilnego Przystanku w Gdańsku od 12 do 25 czerwca i odbycia lekcji historii – zaznacza Magdalena Hajduk.

– Takie projekty realizujemy już od dłuższego czasu. Przykładem także wyrównania szans dostępu do technologii był mobilny showroom z „Grą Szyfrów", który był zrealizowany w tirze. Jeździliśmy po najmniejszych miejscowościach Polski. Z ogromnym wzruszeniem patrzymy na to, w jaki sposób młodzież dzięki tym projektom może odkrywać bohaterów historii Polski – dodaje.

„Gra Szyfrów” znana jest również na świecie, a obecnie uczestniczy w plebiscycie, któremu patronuje także Polskiego Radia, tj. w „Wydarzeniu Historycznym Roku”.

W perspektywie sztuczna inteligencja

Magdalena Hajduk zwraca uwagę, że „Cyfrowi Bohaterowie” stanowią początek projektu „Awatary postaci historii Polski”.

– Ten projekt będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję do tego, żeby karmić te cyfrowe postaci wiedzą z petabajtów danych IPN-u. Jest to projekt, którego początkiem są bliźniaki cyfrowe pana Krzysztofa Wyszkowskiego i pana Andrzeja Gwiazdy. Już teraz w tych Mobilnych Przystankach Historii Przyszłości można obejrzeć ten projekt za pomocą hologramów. Robi to ogromne wrażenie, ponieważ faktycznie jest to spotkanie w cztery oczy z cyfrowym bliźniakiem prawdziwego bohatera – tłumaczy Magdalena Hajduk.

Wkrótce Biuro Nowych Technologii IPN rozpocznie prace nad kolejnymi postaciami.

Ponadto w audycji:

  • Żołnierz Wyklęty – rotmistrz Witold Pilecki – dlaczego bohater ponadczasowy? 25 maja minęła 75. rocznica zamordowania przez komunistów rotmistrza Witolda Pileckiego w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej w Warszawie. Rotmistrz to żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, uczestnik podziemia niepodległościowego po 1945 roku. Ekspert: Paweł Sztama, Biuro Badań Historycznych IPN.
  • Polscy bohaterowie – to temat majowego numeru „Biuletynu IPN”. Ukazano w nim sylwetki osób, które łączy jeden cel działania – niepodległość Polski. Konspiratorzy z lat 40. nie zastanawiali się, czy należą do pierwszej czy drugiej konspiracji. Pozostawali wierni raz złożonej przysiędze. Ich oddanie ojczyźnie inspirowało następne pokolenia. Ofiara złożona z życia nie pozostała bezowocna. Przyszli kolejni, dla których sprawa niepodległości okazała się najważniejszym zadaniem. Dodatkiem do „Biuletynu IPN” jest płyta DVD z filmem „Rotmistrz Pilecki” (reż. Miłosz Kozioł). Film zdobył I nagrodę w konkursie filmów krótko- i średniometrażowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach „Echa Katynia” w 2023 roku. Festiwal odbył się podczas Kongresu Pamięci Narodowej. Ekspert: Jan Ruman, kierownik Sekcji Biuletynu IPN w Wydawnictwie IPN.
  • Wydarzenia organizowane przez IPN i artykuły na portalu przystanekhistoria.pl.

POSŁUCHAJ

* * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” jest realizowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Rozmowy poświęcone są ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzy.  

do góry