W kategorii „Nagroda widzów” spośród dwóch nominowanych, którymi byli: dr Karol Nawrocki oraz Wojciech Korkuć, w głosowaniu zwyciężył dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, zdobywając 67 procent głosów; na Wojciecha Korkucia zagłosowało 33 proc. widzów Telewizji Republika.
Dr Karol Nawrocki nagrodę zadedykował pracownikom IPN, którzy każego dnia pielęgnują polską pamięć narodową.
– Nadrabiamy dystans co najmniej jednej dekady transformacji, która nie wyglądała tak, jak powinna wyglądać, dlatego, że w XXI wieku z przestrzeni publicznej musimy pozbywać się sowieckich obiektów propagandowych. Naszym wspólnym zadaniem jest – użyję tego słowa – konieczność opiłowania z życia publicznego neokomunistycznego wrażenia, które pozostawiają po sobie sowieckie pomniki pogardy dla ofiar i trybutu dla sprawców. Trzydzieści takich pomników udało się usunąć w ciągu kilkunastu miesięcy. Chciałbym na 12. urodziny TV Republika stanąć przed Państwem i powiedzieć, że w polskiej przestrzeni publicznej nie ma żadnego z takich pomników
– powiedział podczas gali prezes IPN.
Wręczone zostały również nagrody w kategorii: ekonomia, polityka, kultura.
* * *
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki w marcu 2022 r. zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. – Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie (...) Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi – podkreślił w oświadczeniu z 4 marca 2022 roku.
Dzięki temu apelowi rozpoczął się kolejny etap dekomunizacji w Polsce. Na oświadczenie dr. Karola Nawrockiego odpowiada coraz więcej samorządów, które chcą się pozbyć pozostałości totalitarnego systemu. Demontaże pomników to realizacja ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.
Na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzono badanie opinii publicznej na temat demontażu komunistycznych obiektów propagandowych poświęconych Armii Czerwonej w Polsce. Działania IPN spotkały się z pozytywnym oddźwiękiem społecznym co potwierdza raport Kantar Public zrealizowany na zlecenie IPN. 49% respondentów pozytywnie odbiera proces dekomunizacji w Polsce a 43% uważa działania Instytutu w tym zakresie za właściwe.