Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 115 „Ostpolitik RFN i miejsce w niej Polski ” – 27 maja 2023

Premiera o godz. 15.00 na kanale IPNtv

Część analityków twierdzi, że zapoczątkowana na przełomie lat 60./70. w Bonn, lansowana głównie przez środowiska SPD Ostpolitik, zakończyła się wraz z inwazją Rosji na Ukrainę, tj. pod koniec lutego ubiegłego roku. Czy tak jest w rzeczywistości? Ostpolitik, doprowadziła do zbliżenia Bonn i Moskwy od początku lat 70. – ZSRS zapewniła znaczący zastrzyk kapitału, który zapewnił mu dalsze trwanie, Niemcy zapewniły sobie dostawy paliw niezbędne do dalszego rozwoju. To zbliżenie zachodnich, kapitalistycznych Niemiec z głównym promotorem komunizmu, czyli ZSRS spowodowało fatalne skutki dla PRL, zwłaszcza tych, którzy marzyli o końcu narzuconego Polsce po 1945 roku systemu. Czy Ostpolitik faktycznie się zakończyła? Co spowodowała we wzajemnych relacjach polsko-niemieckich?

Gościem Rafała Dudkiewicza będzie dr Krzysztof Rak – historyk i publicysta, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Członek Prezydium Polskiej Unii Ofiar Nazizmu

Premiera 27 maja (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv:

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jaka jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry