Nawigacja

Aktualności

Spotkanie „Zabójstwa polityczne PRL” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” – 17 maja 2023

Spotkania odbywają się zawsze w trzecią środę miesiąca. Wstęp wolny

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie otwarte „Zabójstwa polityczne PRL” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku”, które odbędzie się 17 maja 2023 roku o godz. 17.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25).

Jaki okres Polski Ludowej był najbardziej represywny? Jak komuniści mordowali swoich przeciwników? Kiedy zinstytucjonalizowano mechanizm mordowania tych, którzy walczyli o niepodległość czy sprzeciwiali się systemowi komunistycznemu? W jaki sposób próbowano nadać pozory legalności morderstwom politycznym? Kim byli nieznani sprawcy?

Na te i inne pytania odpowiedzą goście dr hab. Filipa Musiała:

  • dr Wojciech Frazik (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Krakowie),
  • dr hab. Patryk Pleskot, prof. UR (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie),
  • dr Grzegorz Majchrzak (Biuro Badań Historycznych IPN).

Spotkanie będzie transmitowane na kanale IPNtv

* * *

Historia Polski lat 1945–1989 wzbudza zainteresowanie i niemało społecznych emocji. Jako wspólnota narodowa nie odpowiedzieliśmy sobie jeszcze na pytanie, czym był PRL. W kolejnej edycji cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” rozmawiamy o ważnych rocznicach, starając się oddzielić przekonania od propagandy, utarte spojrzenia od prawdy historycznej. Poznając w ten sposób przeszłość, łatwiej nam będzie odpowiedzieć na pytanie, co jest tradycją, którą chcemy kultywować, a co niechcianą spuścizną, o której powinniśmy jedynie pamiętać.

Zobacz inne odcinki z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku”

do góry