Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Medal Świętego Jerzego dla prof. Leona Kieresa.

W dniu 7 grudnia br. w Krakowie prof. Leon Kieres, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, odebrał Medal Świętego Jerzego. Medal jest honorową nagrodą "Tygodnika Powszechnego" przyznawaną od 1993 r. za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym".

Medal Świętego JerzegoUroczystość odbyła się w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Oprócz prof. Leona Kieresa medalem wyróżniono również Panią Ewę Woydyłło-Osiatyńską - psychologa od lat pomagającego m.in. alkoholikom.

Podczas uroczystości redaktor naczelny ,,Tygodnika Powszechnego ks. Adam Boniecki powiedział m.in.: ,,Paradoksalnie najgorszym smokiem, z którym przyszło się zmagać Instytutowi Pamięci Narodowej, była pamięć. Pamięć zamykająca się w stereotypach, która wie swoje i nie kwapi się do konfrontacji z historią. Ten wyraz to medal uznania dla walki ze smokiem, którą prof. Kieres podjął, chociaż mógł jej uniknąć.'

Medal Świętego Jerzego przyznaje kapituła w składzie: Józefa Hennelowa, ks. Adam Boniecki, Krzysztof Kozłowski, Jan Józef Szczepański i Henryk Woźniakowski (w poprzednich latach w jej skład wchodzili także: ks. Józef Tischner, Jerzy Turowicz i Tadeusz Żychiewicz). Podczas obrad bierze się pod uwagę propozycje czytelników "TP".
Dotychczas honorowe wyróżnienie redakcji "TP" otrzymali: ks. Arkadiusz Nowak (1993), Janina Ochojska i Jacek Kuroń (1994), Jerzy Adam Marszałkowicz (1995), s. Małgorzata Chmielewska i Marek Nowicki (1996), Zofia Tetelowska i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz Jerzy Owsiak (1997), Krystyna Mrugalska i bp Tadeusz Pieronek (1998), Marek Edelman i abp Alfons Nossol (1999), Krzysztof Czyżewski i Tadeusz Mazowiecki (2000), Zbigniew Gluza i ks. Jan Sikorski (2001).

do góry