Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Polska emigracja nad Sekwaną” – piąty odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” – premiera 26 marca 2023 (niedziela) o godz. 15.00 na kanale IPNtv

W najbliższym odcinku z cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” francuska historia polskiej emigracji. Po zakończeniu wojny wielu Polaków, żołnierzy z PSZ na Zachodzie oraz cywilów, pozostało poza granicami państwa. Jako swoją drugą ojczyznę wybrali m.in. Francję, gdzie ożywiono polskie instytucje, zakładano też nowe – jak np.: Instytut Literacki w Maisons Laffite, który odegrał ogromnie ważną rolę w dziejach zarówno powojennej Polski, jak i Francji. W czasach zrywu „Solidarności” do kraju płynęła pomoc z Francji: duchowa, ale przede wszystkim materialna. Po wprowadzeniu stanu wojennego wielu nowych politycznych uchodźców z Polski znalazło schronienie właśnie nad Sekwaną.

Gościem dr Jędrzeja Lipskiego będzie Piotr Jegliński –  wydawca, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w PRL.

Premiera 26 marca 2023 (niedziela), o godz. 15.00, na kanale IPNtv

* * *

Audycje z cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” emitowane są w każdą czwartą niedzielę miesiąca o godzinie 15.00 na kanale IPNtv.

Najnowszy cykl audycji przybliży nam dzieje polskiej emigracji. Dzięki rozmowom
z historykami, pracownikami naukowymi IPN oraz naukowcami z innych ośrodków badawczych poznamy przyczyny i skutki wychodźstwa oraz poznamy sylwetki Polaków, którzy odegrali ważną rolę w świecie.

► Zobacz inne odcinki z cyklu

Cykl realizowany w ramach projektu „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”

Celem międzynarodowego projektu memoratywno-edukacyjnego jest ukazanie wysiłku Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów polskiej ludności cywilnej przemieszczającej się wówczas po świecie. Wystawa składająca się z dwóch części: ogólnej opowiadającej odyseję Polaków podczas zmagań wojennych oraz lokalnej, poświęconej historii Polaków w danym kraju lub regionie zostanie zaprezentowana na kilku kontynentach. ► Więcej o projekcie 

do góry