Nawigacja

Aktualności

XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży – 28 lutego 2023 rozpoczęcie rekrutacji

Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Rozpoczęła się rekrutacja do XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM). Do udziału w konkursie zapraszamy dwuosobowe zespoły złożone z uczniów tej samej szkoły lub zespołu szkół.

28 lutego 2023 r. został opublikowany temat tegorocznej edycji:

Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka).
Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat
– o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim

Regulamin udziału w projekcie oraz informacje o tym, w jaki sposób należy wykonać zdanie rekrutacyjne – w formie przewodnika – zostały umieszczone na stronie internetowej: www.sdim.edu.pl . Zachęcamy także do śledzenia oficjalnej strony SDiM na Facebooku http://www.facebook.com/sejmdzieciimlodziezy.

Organizatorem Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a do grona współorganizatorów należą obecnie: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Zapraszamy do udziału!

 

Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu od 1994 roku we współpracy z innymi instytucjami. Celem projektu jest kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży, upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polskiego Sejmu i zasad procesu legislacyjnego, a także aktywizacja młodych ludzi na rzecz ich środowisk lokalnych. 

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów w wieku od 13 do 18 lat, którzy podejmą się wykonania zadania rekrutacyjnego w dwuosobowych zespołach. Każda kolejna edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży cieszy się niezwykłą popularnością wśród młodych ludzi. 

Uczestnicy wyłonieni zostają w drodze konkursu, określonego regulaminem, na podstawie zrealizowanego zadania rekrutacyjnego. 460 laureatów projektu bierze udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Poprzedza je posiedzenie komisji, podczas którego autorzy najwyżej ocenionych prac przygotowują projekt uchwały. Następnie projekt uchwały jest poddawany dyskusji, a potem głosowaniu w trakcie obrad SDiM. Posiedzenie kończy się przekazaniem uchwały SDiM na ręce członka Prezydium Sejmu.

do góry