Nawigacja

Aktualności

„Podziemna administracja okupowanej przez Niemców Warszawy” – wykład online w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią” – Warszawa, 21 lutego 2023

Dlaczego w Warszawie powołano podziemne władze administracyjne? Jaka była ich geneza? Jak przedstawiała się ich struktura? Jakie były ich kompetencje? Jakie były ich wzajemne relacje?

Zapraszamy do obejrzenia na kanale IPNtv wykładu Damiana Sitkiewicza pt. „Podziemna administracja okupowanej przez Niemców Warszawy” z cyklu „Warszawskie wędrówki z historią”.

 

W toku rozwoju konspiracji wojskowej i cywilnej w okupowanej Polsce pojawiła się potrzeba zorganizowania podziemnej administracji. Wskutek działań czynników zarówno politycznych jak i wojskowych w Warszawie, podobnie jak w innych rejonach okupowanych ziem polskich, powołano podziemne władze administracyjne. Podziemną administrację w Warszawie tworzyły dwie struktury konspiracji – cywilna, to jest Delegatura Rządu Rzeczypospolitej na Kraj oraz wojskowa – czyli Armia Krajowa. Struktury władz cywilnych w podziemnej Warszawie – Okręgowy Delegat Rządu na m. st. Warszawę oraz wojskowe z ramienia AK – Biura Wojskowe funkcjonowały równolegle, ale w 1943 r. obydwa aparaty zostały scalone.

Wykład będzie dotyczyć genezy powołania tych organów władzy w Warszawie, ich kompetencji oraz wzajemnych relacji, a także problemów, jakie wiązały się z działalnością kadry tychże w trudnych uwarunkowaniach okupacyjnych.

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8. Kolejne odcinki w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 17.00 na IPNtv.

Następny wykład:  21 marca 2023 r.

 

 

do góry