Nawigacja

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 100 „Negocjacje oficerów CIA z przedstawicielami Departamentu I MSW (1989–1990)” – 4 lutego 2023

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na setny już odcinek audycji z cyklu „Kulisy historii”, którego tematem są negocjacje oficerów CIA z przedstawicielami Departamentu I MSW.

Jedyną grupą oficerów PRL-owskich służb, którzy nie podlegali żadnej weryfikacji byli oficerowie wywiadu PRL. Usunięto tylko dwóch oficerów Aleksandra Makowskiego i Wiesława Bednarza (obaj pracowali w Wydz. XI Dep. I MSW), pozostali oficerowie Departamentu I MSW przeszli „suchą nogą” do Zarządu Wywiadu UOP, wszyscy oni po zakulisowych rozmowach z oficerami CIA otrzymali „homologację” od nowego amerykańskiego sojusznika. Jakie były kulisy tych rozmów? Kto o nich zadecydował? Co wiemy o tym kto był „oferentem” i jak doszło do tajnych spotkań? W jaki sposób uwiarygodnili się wobec Amerykanów oficerowie PRL-owskiego wywiadu? Jaką wiedzę o Departamencie I MSW ich ludziach i strukturach mieli Rosjanie? Jak przez okres PRL-u wyglądała współpraca pomiędzy PRL a ZSRS w zakresie wywiadowczym? Jak „transformowały” się służby wojskowe?

Na pytania red. Rafała Dudkiewicza odpowie dr Witold Bagieński (Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej).

Premiera 4 lutego (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv.

 

O cyklu:

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Zobacz poprzednie odcinki z cyklu „Kulisy historii”

do góry