Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Pokaz filmu „Portrecista” i dyskusja o książce „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego” – Warszawa, 2 lutego 2023

2 lutego 2023 r., o godzinie 17.00, w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się pokaz filmu „Portrecista”, a po nim dyskusja wokół książki „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego”, w której weźmie udział autorka – Anna Dobrowolska.

O filmie:
Wilhelm Brasse – to fotograf-portrecista, który przez 5 lat fotografował w Auschwitz wszystko, co kazali mu Niemcy. Ten utalentowany fotograf jeszcze przed wojną zasłynął w Katowicach ze zdjęć portretowych. Nie wiedział wówczas, że już niedługo będzie zmuszony do robienia nawet tysiąca zdjęć w ciągu jednej nocy. Po wojnie Wilhelm Brasse wrócił do rodzinnego Żywca, gdzie żył do końca swoich dni, do roku 2012. Po opuszczeniu Auschwitz nigdy nie wziął aparatu do ręki.

O książce:
Publikacja „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego” to historia dwudziestotrzyletniego mężczyzny z Żywca, który trafił do Auschwitz. Spędził tam ponad cztery lata i na zlecenie nazistów prowadził dokumentację fotograficzną. Po wojnie jego zdjęcia obiegły cały świat, dając świadectwo tragedii ponad miliona osób. Brasse po tym, co widział w Auschwitz, nigdy nie wrócił do zawodu. Mroczne wspomnienia z obozu nie pozwoliły mu wykonywać zwykłych fotografii.

Anna Dobrowolska – autorka, publicystka i producentka filmowa. Od 2002 roku odpowiada za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali i programów telewizyjnych. Zrealizowała film „Portrecista”, który był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie. Książka powstała na podstawie wywiadu do filmu „Portrecista”. Ostatnio wyprodukowała, razem z Leonardo DiCaprio, dla Netflixa, dokument „Walka, życie i utracona sztuka Szukalskiego”. Obecnie pracuje nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brassem, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej, ze światową dystrybucją.

do góry