Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Koncert „Dźwięki nieutracone” z cyklu „Artyści Andersa” – Słupsk, 4 lutego 2023

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na koncert „Dźwięki nieutracone” z cyklu „Artyści Andersa”, który odbędzie się 4 lutego 2023 r. o godz. 18.00 w słupskiej filharmonii Sinfonia Baltica im. W. Kilara.

Podczas koncertu artyści przypomną twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów – Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara i Henryka Warsa oraz przywołają wspomnienia związane ze starym kinem i piosenkami z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Artyści w armii generała Andersa towarzyszyli żołnierzom, razem z nimi dzielili trudny los na obczyźnie, ale byli też wizytówką Polski, ambasadorami polskiej sprawy, a generał Anders wykorzystywał ich występy przy rozmowach o losach naszego kraju.

W dawnych szlagierach powrócą na scenę Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Mira Zimińska-Sygietyńska, Eugeniusz Bodo czy Aleksander Żabczyński, a wszystkiego dopełni taniec i wspaniała orkiestra prowadzona przez Sylwię Janiak-Kobylińską.

Wykonawcy:

  • Magdalena Chmielecka – sopran
  • Barbara Lewicka – sopran
  • Katarzyna Syguła – sopran
  • Grzegorz Piotr Kołodziej – baryton
  • Marcin Miloch – baryton
  • Szymon Kobyliński – bas
  • Tancerki i Tancerze Akademii Tańca Smooth – Pruszcz Gdański
  • Orkiestra – Bałtycka Filharmonia Młodych
  • Dyrygent – Sylwia Janiak-Kobylińska

Reżyserem i osobą prowadzącą rewię jest Anna Fedyniak-Kołodziej – prezes Fundacji Kultura.Teraz!

Osoby, które chciałyby wziąć udział w koncercie, zapraszamy do kontaktu mailowego: wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl.

Patroni medialni: „Dziennik Bałtycki”, Radio Gdańsk

* * *

Wydarzenie jest częścią projektu edukacyjno-memoratywnego „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS. Jego celem jest upamiętnienie wysiłku zbrojnego Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Projekt zakłada m.in. wydanie publikacji, materiałów edukacyjnych w różnych wersjach językowych, zebranie pamiątek, dokumentów, fotografii, relacji oraz odnalezienie zapomnianych miejsc pochówku, a także odnawianie tych już znanych, rozsianych po całym świecie.

►Przeczytaj więcej o projekcie IPN na portalu szlakinadziei.ipn.gov.pl

Karol Nawrocki: Szlaki polskich nadziei

do góry