Nawigacja

Aktualności

„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 70: Józef Mackiewicz – osamotniony antykomunista

Premiera odbyła się 26 stycznia 2023. Powtórki: 27 i 31 stycznia oraz 12 lutego 2023 r.

Józef Mackiewicz w mundurze
Ekshumacje w Katyniu
Józef Mackiewicz i Barbara Toporska
Wystawa IPN „Gospodarka III Rzeszy”

Gdy Józef Mackiewicza pytano o narodowość odpowiadał: „antykomunista”.

Był jednym z pierwszych Polaków uczestniczących w katyńskich ekshumacjach i jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX w., autorem książek drukowanych konspiracyjnie w Polsce, takich jak „Lewa wolna”, „Droga donikąd” czy „Kontra”.

O tym niezwykłym człowieku – żołnierzu wojny polsko-bolszewickiej, niedoszłym biologu, wileńskim dziennikarzu i entuzjaście Wielkiego Księstwa Litewskiego, przeciwniku układu Sikorski-Majski, skazanym na karę śmierci przez sąd Polskiego Państwa Podziemnego i emigrancie wyklętym przez część powojennych polskich uchodźców – opowie dr Małgorzata Ptasińska.

W 70. odc. „Przystanku Historia” zaprezentujemy również pierwszy film fabularny produkcji IPN „Czarny sufit”, poświęcony właśnie Józefowi Mackiewiczowi.

Ponadto przedstawimy wystawę IPN o gospodarce Rzeszy Niemieckiej w czasie II wojny światowej. Jej autorzy wskazują, że powojenny cud ekonomiczny Niemiec Zachodnich był spowodowany w dużej mierze zbrodniczym rabunkiem państw okupowanych w czasie wojny.

Zaprezentujemy także książkę ks. Józefa Mareckiego pt.: Misterium iniquitatis. Osoby duchowne i zakonne obrządku łacińskiego zamordowane przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–1945. Polecimy również blok artykułów portalu przystanekhistoria.pl poświęcony dekomunizacji w Polsce.

Premiera 70. odc. programu „Przystanek Historia”: w TVP Historia – 26.01 (czwartek), godz. 16.40; powtórki: 27.01 (piątek), godz. 8.05, w TVP Polonia – 31.01 (wtorek), godz. 15.15; w TVP 3 – 12.02 (niedziela), godz. 8.30.

Obejrzyj na kanale IPNtv

 

 

Link do playlisty „Przystanek Historia”

do góry