Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 98: „Wiara jako odtrutka na ideologie” – 21 stycznia 2023

Nowe odcinki „Kulis historii” emitowane są w każdą sobotę o godz. 15.00

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Wiara jako odtrutka na ideologie” z cyklu „Kulisy historii”.

Jakie poglądy na współczesne ideologie niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu miał zmarły w ostatnim dniu ubiegłego roku papież Benedykt XVI? Jak widział przyszłość katolicyzmu w Polsce i na Zachodzie kard. Ratzinger, od 2005 roku papież Benedykt XVI? Dlaczego największe zagrożenie upatrywał w rozpowszechnionym na Zachodzie relatywizmie moralnym? Co ukształtowało jego postawę i poglądy i na ile jego przekonania okazują się być profetyczne?
Opowie o tym gość Rafała Dudkiewicza – Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, pisarz i publicysta.

Premiera 21 stycznia 2023 (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv

 

 

***

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

do góry