Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Audycja „Praska Wiosna i inne bunty w bloku wschodnim” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” – 25 stycznia 2023

Dyskusja „Praska Wiosna i inne bunty w bloku wschodnim” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” – 25 stycznia 2023. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Dr hab. Filip Musiał. Dyskusja „Praska Wiosna i inne bunty w bloku wschodnim” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” – 25 stycznia 2023. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Dr Filip Gańczak. Dyskusja „Praska Wiosna i inne bunty w bloku wschodnim” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” – 25 stycznia 2023. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Dr Michał Wenklar. Dyskusja „Praska Wiosna i inne bunty w bloku wschodnim” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” – 25 stycznia 2023. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Dr Sebastian Pilarski. Dyskusja „Praska Wiosna i inne bunty w bloku wschodnim” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” – 25 stycznia 2023. Fot. Piotr Życieński (IPN)
Dyskusja „Praska Wiosna i inne bunty w bloku wschodnim” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” – 25 stycznia 2023. Fot. Piotr Życieński (IPN)

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia zapisu dyskusji „Praska Wiosna i inne bunty w bloku wschodnim” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” Odcinek będzie miał premierę w środę 25 stycznia 2023 r., o godz 17.30, na kanale IPNtv.

5 stycznia 2023 r. minęła 55. rocznica rozpoczęcia tzw. Praskiej Wiosny. W najnowszym odcinku cyklu „Między mitem a rzeczywistością” nie tylko o tym, co działo się w 1968 r. w Czechosłowacji, ale także nieco o zapomnianej pacyfikacji Berlina i Budapesztu. Czy były to rewolty ekonomiczne, a może niepodległościowe? Czy może spór komunistów z komunistami o wizję państwa?

Gośćmi dr. hab. Filipa Musiała są:

  • dr Filip Gańczak
  • dr Michał Wenklar
  • dr Sebastian Pilarski           

Zapis dyskusji na kanale IPNtv

Od lutego 2023 r. zapraszamy w ramach cyklu na spotkania otwarte, zawsze w trzecią środę miesiąca o godz. 17.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN (ul. Marszałkowska 21/25,) lub do oglądania kolejnych odcinków na kanale IPNtv.

* * *

Historia Polski lat 1945–1989 wzbudza zainteresowanie i niemało społecznych emocji. Jako wspólnota narodowa nie odpowiedzieliśmy sobie jeszcze na pytanie, czym był PRL. W kolejnej edycji cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” rozmawiamy o ważnych rocznicach, starając się oddzielić przekonania od propagandy, utarte spojrzenia od prawdy historycznej. Poznając w ten sposób przeszłość, łatwiej nam będzie odpowiedzieć na pytanie, co jest tradycją, którą chcemy kultywować, a co niechcianą spuścizną, o której powinniśmy jedynie pamiętać.

do góry