Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Koncert „Kolęda przetrwania” w wykonaniu Zagan Acoustic – Sępopol, 28 stycznia 2023

W słowach kolęd przez lata utrwalała się historia Polski, a kolejne zwrotki, dopisywane pod wpływem bieżących wydarzeń, przekazywane były następnym pokoleniom w rodzinnych śpiewnikach i podczas wspólnych śpiewów.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na cykl wyjątkowych koncertów „Kolęda przetrwania”, podczas których obok popularnych kolęd i pastorałek wykonane zostaną również kolędy obozowe i okupacyjne (np. Kolęda, Kolęda zła, Kolęda Katyńska, Kolęda warszawskich powstańców do kompozycji Krzysztofa Falkowskiego). Czas Bożego Narodzenia to bowiem nie tylko chwile pełne radosnego świętowania i obecności bliskich, ale również okres zadumy, tęsknoty i wspomnień o tych, których zabrakło przy świątecznym stole.

Wszystkim koncertom towarzyszyć będzie wystawa czasowa „Stutthof idzie! Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof 25 stycznia – 12 marca 1945 roku” przygotowana wspólnie z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej przygotuje również bezpłatne foldery, w których opublikowane zostaną fragmenty wspomnień byłych więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady dotyczące wigilii i okresu świątecznego w obozach.

Wspólne kolędowanie z zespołem Zagan Acoustic i wokalistką Agą Brenzak odbędzie się:

  • 6 stycznia 2023 r., godz. 19.00 – Gdańsk, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Łąkowa 34a
  • 14 stycznia 2023 r., godz. 19.30 – Gdynia, kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Alberta Chmielowskiego, ul. Chylońska 129
  • 21 stycznia 2023 r., godz. 18.00 – Ostróda, kościół pw. świętych Hiacynty i Franciszka, ul. Piastowska 6,
  • 28 stycznia 2023 r., godz. 18.00 – Sępopol, kościół pw. Michała Archanioła, ul. Kościelna 3

Wykonawcy:

Zagan Acoustic – zespół wykonujący muzykę z pogranicza awangardy, jazzu i folku. Muzycy od ponad 10 lat koncertują na estradach koncertowych w Polsce i Europie. Wyraziste brzmienie, wirtuozeria i duże poczucie humoru to najczęściej pojawiające się słowa w recenzjach. Grają zarówno klimatyczne koncerty kameralne, jak również duże przedsięwzięcia organizowane m.in. przez Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Filharmonię Kameralną Sopot, Filharmonią Łódzką, Filharmonię Szczecińską czy Filharmonią Dolnośląską.  Trzon repertuaru stanowią kompozycje autorskie, wykonywane również z towarzyszeniem orkiestry kameralnej. 

Skład wokalny:

  • Aga Brenzak (6, 14 i 21 stycznia 2023 r.)
  • Patrycja Kunert (28 stycznia 2023 r.)

Skład instrumentalny:

  • Joachim Łuczak – skrzypce
  • Paweł Zagańczyk – akordeon
  • Jarosław Stokowski – kontrabas
  • Dawid Głowacki – klarnet

Aga Brenzak – wokalistka, aktorka scen muzycznych, nauczyciel śpiewu. Absolwentka wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku i Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Toruniu, Gdyni oraz z Teatrem Komedii Valldal. Wokalistka wielu trójmiejskich projektów muzycznych i teatralnych.

do góry