Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 91: „Józef Cyrankiewicz” – 3 grudnia 2022

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Józef Cyrankiewicz” z cyklu „Kulisy historii”.

O historii decydują ludzie, jednostki i ich osobiste wybory, decyzje. Nie ma „konieczności dziejowej”, determinizmu i fatalizmu. Józef Cyrankiewicz był premierem w PRL, najdłużej urzędującym, postacią, która doczekała się wielu plotek i anegdot, nawet czarnej legendy.

Co go ukształtowało? Czy był szczerym i ideowym działaczem lewicowym? Kiedy stał się komunistą? Jakie były jego związki z Witoldem Pileckim?

Opowie o tym gość Rafała Dudkiewicza – dr Robert Spałek.

Premiera 3 grudnia (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv.

* * * 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zaglądamy za kulisy wydarzeń, próbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

Obejrzyj poprzednie audycje

 

 

do góry