Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Kulisy historii”, odc. 89: „III Rzesza Niemiecka” – 19 listopada 2022

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na kolejną audycję z cyklu „Kulisy historii”. Tematem spotkania będzie III Rzesza Niemiecka.

Jaka była III Rzesza Niemiecka? Czy była tylko projektem ideologicznym o charakterze zbrodniczym – dla środowiska skupionego wokół Adolfa Hitlera? Czy był to projekt modernizacyjny, biznesowy? Ideologia stała się podstawą, fundamentem dla budowy przemysłu, dróg, nowej sztuki, często zbieżnej w formie ze sztuką komunistyczną. Nazizm to też budowa „nowego człowieka", obywatela niemieckiego, który ma być wyczulony na ochronę klimatu. Co w III Rzeszy stało się tym, co przeminęło w ideologii wraz z końcem II wojny światowej, ale także to, co z jej fermentów ideowych zostało?

Na te oraz inne pytania odpowie gość Rafała Dudkiewicza – profesor Grzegorz Kucharczyk.

Premiera 19 listopada (sobota) o godz. 15.00 na kanale IPNtv.

 

 

* * * 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć – jako jednostki i wspólnota – skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.

W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zaglądamy za kulisy wydarzeń, próbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami – pojedynczymi i zbiorowymi.

do góry