Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Spotkanie „Kabarety i rewie międzywojennej Warszawy” z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie” – 22 listopada 2022

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia zapisu spotkania „Kabarety i rewie międzywojennej Warszawy” z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie”, które odbyło się 22 listopada 2022 roku w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie.

Spotkanie „Kabarety i rewie międzywojennej Warszawy” z cyklu „Warszawa, jakiej nie znacie” – 22 listopada 2022. Fot. Piotr Życieński (IPN)

W drugim odcinku cyklu mówimy o najważniejszych postaciach rewii i kabaretu przedwojennej Warszawy. Przedstawiamy historię takich miejsc jak Qui Pro Quo, Morskie Oko, Banda czy Cyrulik Warszawski, przypominamy anegdoty związane z przedwojennym życiem teatralnym, a także kilka skandali i afer z udziałem gwiazd. Widzowie dowiedzą się, kto wykonywał utwory Mariana Hemara i na jakich scenach występowała słynna Ordonka, nazywana „pieśniarką Warszawy”.

Opowiada o tym gość Marka Telera – badaczka teatru Anna Mieszkowska.

Zapis spotkania na kanale IPNtv na YouTube.

 

 

* * * 

Lata 20. i 30. były bowiem czasem, w którym coraz większą popularność zdobywały lokale rozrywkowe, część z nich była efemerydami, inne zaś, trwale zapisały się w pamięci mieszkańców stolicy. Na czym polegał fenomen kabaretów II Rzeczypospolitej i co sprawiało, że cieszyły się one tak dużą popularnością? Jak wyglądała wojenna działalność artystów kabaretowych i rewiowych?

Spotkania z badaczami Warszawy w ramach cyklu varsavianistycznego mają na celu przybliżyć historię i ciekawostki dotyczące stolicy Polski, takie jak kryminalne opowieści dawnej Warszawy, literackie obrazy socjalistycznej stolicy, czy kabarety i rewie międzywojennej Warszawy.

do góry