Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 64: Komunistyczna Partia Polski – sowiecka agentura w II Rzeczpospolitej – 3 listopada 2022, godz. 16.25

„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 64
„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 64
„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 64
„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 64
„Przystanek Historia” w TVP Historia, odc. 64

Członkowie Komunistycznej Partii Polski, jak Bolesław Bierut czy Jan Izydorczyk, wyjeżdżali na szkolenia np. w Międzynarodowej Szkole Leninowskiej w Związku Sowieckim. Wypełniali później na rzecz tego państwa zadania agenturalne i dywersyjne. KPP posiadała w swojej strukturze wydział wojskowy. W zamian za podporządkowanie się moskiewskiemu Kominternowi komuniści w Polsce korzystali z jego funduszy. KPP liczyła ok. 17 tys. członków. Mimo że była partią robotniczą, w jej władzach ważne miejsce zajmowały osoby pochodzące z bogatych rodzin. Aż 70% członków KPP pochodziła z mniejszości narodowych, które stanowiły ok. 30% polskich obywateli. O pełnej zależności KPP od Związku Sowieckiego świadczy fakt, że to Stalin w 1938 r. podjął skuteczną decyzję o rozwiązaniu tej partii. Przyczyną jej likwidacji było m.in. zdominowanie organizacji przez komunistów pochodzenia żydowskiego oraz zbytnie przywiązanie do leninowskiego modelu organizacji. Stalin wskrzesił działanie partii komunistycznej w Polsce dopiero w 1942 r., a więc po ataku Niemiec na Związek Sowiecki. Więcej na ten temat w 64. odcinku programu „Przystanek Historia”.

Ponadto opowiemy wystawie IPN „Patrioci. Żołnierze. Żydzi” na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przedstawimy wypowiedź prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego na temat obiektu propagandy sowieckiej w Olsztynie, zwanej „szubienicą”, zaprezentujemy również książkę ks. Jarosława Wąsowicza o arcybiskupie Antonim Baraniaku, który wraz z Żołnierzami Niezłomnymi był więziony i torturowany w komunistycznym Areszcie Śledczym przy Rakowieckiej w Warszawie. Przedstawimy też blok materiałów z portalu przystanekhistoria.pl o ks. Jerzym Popiełuszce. 

Premiera 64. odc. programu „Przystanek historia”: TVP Historia – 3.11 (czwartek), 16.25; powtórka 4.11 (piątek), godz. 11.45; w TVP Polonia – 8.11 (wtorek), godz. 15.15; w TVP 3 – 13.11 (niedziela) godz. 8.30.

Link do playlisty „Przystanek Historia” 

do góry