Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Spotkanie „Dawna Warszawa – bohaterka literacka” z cyklu „Historie o historii” – Warszawa, 7 października 2022

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na spotkanie otwarte z cyklu „Historie o historii”, które odbędzie się 7 października o godzinie 17.30 w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25).

Nowy cykl „Historie o historii” poprowadzi dr Adam Podlewski, a tematem pierwszego spotkania będzie „Dawna Warszawa – bohaterka literacka”.

Warszawa – miasto tragicznie doświadczone przez historię, ale zawsze powstające z gruzów. Jak wygląda stolica Polski we współczesnej powieści historycznej? Czy polskim autorkom i autorom udaje się przybliżyć topografię, kulturę i klimat miasta z przeszłości?

Autorzy znanych i lubianych opowieści o dawnej Warszawie opowiedzą o cieniach i blaskach wycieczek w przeszłość, a redaktor Rafał Bielski opowie o swoich doświadczeniach z pracy wydawnictwa, specjalizującego się w tematyce varsavianistycznej.

Goście:

  • Ida Żmiejewska – pasjonatka historii XIX wieku. Za powieść „Warszawianka” otrzymała nagrodę im. Janiny Paradowskiej podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.
  • Grzegorz Kalinowski – dziennikarz, sprawozdawca sportowy, dokumentalista, pisarz. Nominowany do nagrody Telekamery „Tele Tygodnia”, Wielkiego Kalibru, laureat Złotego Pocisku w kategorii najlepsza seria kryminalna.
  • Rafał Bielski – prawnik, wydawca, varsavianista. Założyciel wydawnictwa Skarpa Warszawska.

Spotkanie będzie transmitowane na kanale IPNtv:

 

 

O cyklu:

„Historie o historii” to cykl spotkań z powieściopisarzami, wydawcami i popularyzatorami historii Polski, którego tematem jest rola historii we współczesnej literaturze popularnej. Zapraszamy wszystkich fascynatów przeszłości i miłośników dobrej literatury do wspólnej rozmowy o książkach, które nas bawią i uczą. Czy współcześni następcy Józefa Ignacego Kraszewskiego, Henryka Sienkiewicza i Zofii Kossak potrafią wciąż zafascynować czytelnika? Czy przekazują rzetelną wiedzę, a jednocześnie nie zamykają się na masowego odbiorcę?
 

do góry