Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Premiera filmu dokumentalnego „Żelazny chłopiec” w TVP Historia, 18 sierpnia 2022, godz. 20.00, 19 sierpnia 2022, godz. 11.00 (powtórka)

  • Premiera filmu dokumentalnego „Żelazny chłopiec“ w TVP Historia
    Premiera filmu dokumentalnego „Żelazny chłopiec“ w TVP Historia

Zapraszamy na premierę filmu dokumentalnego „Żelazny chłopiec” w reż. Andrzeja Ciecierskiego (TVP3 Gdańsk) w TVP Historia – 18 sierpnia 2022 godz. 20.00, 19 sierpnia (piątek), godz. 11.00 (powtórka).

Podporucznik Zdzisław Badocha ps. „Żelazny”, urodzony 23 marca 1925 r., w Dąbrowie Górniczej żołnierz Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej, oficer 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Zginął 28 czerwca 1946 r., w obławie MO i UB, w Czerninie pod Sztumem w wieku 21 lat. Jego szczątki zostały pogrzebane w nieznanym do dzisiaj miejscu, IPN od kilku lat podejmuje próby ich odnalezienia. „Żelazny” jest jednym z najbardziej znanych żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1944 r. – Żołnierzy Wyklętych. Od wielu lat jego wizerunek jest dobrze rozpoznawalny wśród odbiorców najnowszej historii Polski. Ponieważ jednak związał swe losy z Kresami Rzeczpospolitej, z Białostocczyzną i Pomorzem, nie jest trwale kojarzony z rodzinnymi stronami, czyli Zagłębiem Dąbrowskim, które kryje się w cieniu sławy dokonań „Żelaznego” w walce o niepodległość Polski z narzuconym po 1944 r. systemem komunistycznym. 

Jednym z konsultantów historycznych filmu był Łukasz Borkowski, pracownik Oddziałowego Archiwum IPN w Katowicach, autor publikacji poświęconych bohaterowi filmu.

do góry