Nawigacja

Aktualności

IPN odnalazł dowód niemieckiej zbrodni – odkryto masowy grób więźniów niemieckiego obozu w Działdowie

13 lipca 2022 roku o godz. 12.00 w okolicach Działdowa odbyła się konferencja prasowa prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego dotycząca odnalezienia dowodu niemieckiej zbrodni, polegającej na zacieraniu na terenie Europy Wschodniej śladów wojennego ludobójstwa. Transmisja na kanale IPNtv.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas konferencji prasowej dot. odkrycia grobu ofiar niemieckiego obozu w Działdowie – 13 lipca 2022. Fot Mikołaj Bujak (IPN)
Prok. Tomasz Jankowski podczas konferencji prasowej dot. odkrycia grobu ofiar niemieckiego obozu w Działdowie – 13 lipca 2022. Fot Mikołaj Bujak (IPN)
Prezes IPN dr Karol Nawrocki i dyrektor OIPN w Gdańsku dr Paweł Warot składają hołd ofiarom niemieckiego obozu w Działdowie – 13 lipca 2022. Fot Mikołaj Bujak (IPN)
Upamiętnienie ofiar niemieckiego obozu w Działdowie – 13 lipca 2022. Fot Mikołaj Bujak (IPN)
Miejsce odkrycia grobu kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Upamiętnienie ofiar niemieckiego obozu Soldau – 13 lipca 2022. Fot Mikołaj Bujak (IPN)

W dniach od 4 do 10 lipca 2022 r. naczelnik gdańskiego pionu śledczego IPN wraz z grupą biegłych i specjalistów z zakresu archeologii i antropologii pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dokonał przełomowego odkrycia miejsca zdeponowania szczątków ludzkich. Odnaleziono prawie 17 ton ludzkich prochów, co pozwala stwierdzić z całą stanowczością, że zamordowano co najmniej 8 000 osób.

13 lipca 2022 w miejscu odkrycia dowodów niemieckiej zbrodni odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego i prok. Tomasza Jankowskiego, naczelnika Oddziałowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku.

Jesteśmy w lesie białuckim, w powiecie działdowskim, w którym dokonano nie tyle pochówku przerażającego, co porzucenia szczątków wielu ofiar. (…) W działdowskim obozie ginęły ofiary Intelligenzaktion, a więc niemieckiej, antypolskiej akcji eksterminacyjnej, która miała pozbawić Polskę elit państwowych, dyplomatów, pozbawić życia duchownych – powiedział podczas konferencji prasowej dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN zwrócił też uwagę na problem tuszowania zbrodni ludobójstwa w ramach akcji 1005:

Wiosną roku 1944, od 1 marca, wydobywano szczątki pogrzebanych w tym miejscu osób (…) Palono je i poddawano mieleniu, aby zbrodnia ta nigdy nie ujrzała światła dziennego. Aby nikt nie poniósł odpowiedzialności za zbrodnie niemieckich nazistów. To się Drodzy Państwo nie udało, bowiem Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi  Polskiemu z pełną determinacją poszukuje ofiar i bohaterów II wojny światowej i nigdy Instytut Pamięci Narodowej nie pozwoli na to, aby choć jedna ofiara została zapomniana.

 

Transmisja konferencji na kanale IPNtv:

 

 

* * *

Funkcjonujący w latach 1939–1945 lager Soldau był ważnym ogniwem w niemieckim systemie terroru na ziemiach Polski północnej. Dokonywane przez okupanta formalne zmiany nazwy i przeznaczania obozu (obóz przejściowy, obóz jeniecki, obóz pracy wychowawczej), nie przesłoniły podstawowego zadania, jakim była planowa eksterminacja polskiej elity narodowej północnego Mazowsza, w tym szczególnie duchowieństwa.

Wystawa „Soldau – utajony ośrodek zagłady. Niemieckie obozy w Działdowie w latach II wojny światowej”

do góry