Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Dyskusja online „Federacja środkowoeuropejska – od marzeń do rzeczywistości” z cyklu „O podmiotowość…” – 13 maja 2022

Centralny Przystanek Historia zaprasza na dyskusję online „Federacja środkowoeuropejska – od marzeń do rzeczywistości” z cyklu „O podmiotowość…”.

Jak rządy państw Europy Środkowo-Wschodniej szukały porozumienia w latach II wojny światowej? Które kraje miały wchodzić w skład federacji? Czy te koncepcje miały szansę realizacji?

Rozmawiają o tym:

  • prof. Mariusz Wołos
  • prof. Andrzej Essen

Premiera odbyła się 13 maja (piątek) o godz. 13.00 na kanale IPNtv.

 

* * * 

O cyklu:

II wojna światowa i okupacja nie przerwały prawnej ciągłości II Rzeczypospolitej i legalności jej władz. Rządowi na uchodźstwie podlegały struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz placówki dyplomatyczne na całym świecie. Wszystkie instytucje państwowe nie tylko wykonywały swoje tradycyjne obowiązki, lecz także mierzyły się z wyzwaniami czasu wojny: opieką nad uchodźcami cywilnymi i deportowanymi żołnierzami, rekrutacją do nowych formacji wojskowych, utrzymywaniem łączności z obywatelami, którzy znaleźli się pod okupacją, wreszcie – walką o miejsce Polski w obozie alianckim oraz w powojennej rzeczywistości.

O sprawie polskiej w czasie II wojny światowej rozmawiamy w ramach cyklu, który prowadzi prof. Mariusz Wołos – historyk i sowietolog.

do góry