Nawigacja

Aktualności

IPN przekaże kuratorom oświaty podręczniki do historii Polski w języku ukraińskim

Akcja została zainaugurowana podczas konferencji prasowej z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego oraz ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka 4 maja 2022 roku w Warszawie, w magazynie wydawnictw IPN przy ul. Kłobuckiej. Retransmisja na kanale IPNtv.

Konferencja prasowa na temat przekazania przez IPN kuratorom oświaty podręczników do historii Polski w języku ukraińskim – Warszawa, 4 maja 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Przygotowany przez IPN „Путівник з історії Польщі 966–2016” (Przewodnik po historii Polski 966–2016) – Warszawa, 4 maja 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podczas konferencji prasowej IPN na temat podręcznika do historii Polski w języku ukraińskim – Warszawa, 4 maja 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Konferencja prasowa na temat przekazania przez IPN kuratorom oświaty podręczników do historii Polski w języku ukraińskim – Warszawa, 4 maja 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
Dr Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas konferencji prasowej na temat podręcznika do historii Polski w języku ukraińskim – Warszawa, 4 maja 2022. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)

Setki tysięcy dzieci ukraińskich uchodźców, uciekających przed okrucieństwami wojny wywołanej na Ukrainie przez wojska Federacji Rosyjskiej podjęło niedawno naukę w polskich przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. Jedną z kluczowych misji Instytutu Pamięci Narodowej jest edukacja historyczna. Obecność w polskich szkołach dzieci i młodzieży z Ukrainy zobowiązuje nas do tego, by uchodźcy poznali historię kraju, który zapewnia im schronienie, poczucie bezpieczeństwa i możliwość kontynuacji nauki.

Instytut Pamięci Narodowej przekaże kuratorom oświaty w całej Polsce 8 tys. egzemplarzy publikacji Путівник з історії Польщі 966–2016 (Przewodnik po historii Polski 966–2016). Wersja elektroniczna publikacji jest do pobrania poniżej.

Przewodnik po historii Polski, wydany w języku ukraińskim, to napisana przystępnym językiem publikacja opisująca historię Polski od zarania dziejów po czasy nam współczesne. Mieści ponad 150 ilustracji i 20 map. Teksty podkreślają wspólną historię narodów – polskiego i ukraińskiego.

Retransmisja konferencji na kanale IPNtv

 

do góry