Nawigacja

Видання IPN укр

Aktualności

Premiery filmów historycznych co piątek w IPNtv

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na premiery czterech filmów opowiadających o najnowszej historii Polski. Łączy je temat Zbrodni Katyńskiej. Obrazy będą publikowane na profilu IPNtv w serwisie YouTube, w każdy piątek od 15 kwietnia do 6 maja o godzinie 20.30.

Premiery filmów historycznych co piątek w IPNtv

Kino w XXI wieku pełni przeróżne funkcje – od kulturotwórczych po dokumentacyjne. IPN udostępnia bezpłatnie aż 4 filmy, których był producentem.

 „20-40-20” – najtrudniejsze momenty polskiej historii

Pierwszym filmem jest „20-40-20”. 30-minutowy obraz powstał jako element wystawy dotyczącej zbrodni w Katyniu. Fabularny obraz ukazuje autentyczne losy pięciu osób: policjanta Jana Ozimka i jego kilkunastoletniego syna Staszka, pediatry i znakomitego lekkoatlety por. Juliana Grunera, zawodowego żołnierza ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz kapelana wojskowego ks. Józefa Skorela. Łączył ich wspólny cel: walka o niepodległą Polskę. Niestety, połączył ich ten sam los: wszyscy zginęli zamordowani przez NKWD. Film pozwala nam na niezwykłą podróż podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii, widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci.

Premiera 15 kwietnia 2022, godz. 20.30

 

„Wybraniec bogów” – kto dzisiaj pamięta o Józefie Marcinkiewiczu?

Od 22 kwietnia można obejrzeć film „Wybraniec bogów”. To fabularyzowany film dokumentalny wyprodukowany przez IPN (2021, czas trwania: 65 min) w reżyserii Konrada Starczewskiego, Rafała Pękały i Tomasza Matuszczaka. Obraz opowiada losy wybitnego polskiego matematyka, Józefa Marcinkiewicza – zamordowanego w czasie zbrodni katyńskiej.

W 1935 roku obronił rozprawę doktorską Wielomiany interpolacyjne funkcji absolutnie ciągłych i dzięki stypendium z Funduszu Kultury Narodowej wyjechał na roczny staż na Uniwersytecie Lwowskim, który pozwolił mu na współpracę z twórcami Lwowskiej Szkoły Matematycznej oraz publikację prac w czołowym polskim czasopiśmie „Studia Mathematica”. W 1937 roku uzyskał habilitację. W 1939 roku dzięki kolejnemu stypendium wyjechał do Paryża, a następnie do Londynu, gdzie zastała go wiadomość o ogłoszeniu w Polsce mobilizacji. Jako oficer rezerwy Wojska Polskiego zdecydował się powrócić do kraju. Tam 2 września w Wilnie po raz ostatni spotkał się ze swoim dawnym profesorem Antonim Zygmundem. Uczestniczył w obronie Lwowa, a następnie dostał się do radzieckiej niewoli.

W dokumencie pojawiają wybitni badacze, m.in. historycy, matematycy, nauczyciele. Materiały o życiu bohatera ilustrują fragmenty fabularyzowane.

Zwiastun

Premiera 22 kwietnia 2022, godz. 20.30

„Marsz cieni” – rekonstrukcja tragedii w Katyniu

29 kwietnia o 20.30 swoją premierę na YouTube miał film dokumentalny „Marsz cieni”. Jest to opowieść o idei corocznego pochodu upamiętniającego ofiary Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni, Kuropat. Przejmujący marsz postaci w historycznych mundurach polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD, organizowany jest od 2008 roku z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Jego uczestnicy w milczeniu pokonują trasę od Muzeum Wojska Polskiego do Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. 22-minutowy dokument Lesława Dobruckiego opowiada historię tego szczególnego wydarzenia ustami rekonstruktorów wcielających się w rolę poszczególnych postaci. Ukazuje, jak kolejne pokolenia Polaków, w tym także to najmłodsze, przejmuje pamięć po zamordowanej przez Sowietów elicie. Jest także innym sposobem spojrzenia na działania grup rekonstrukcyjnych i ich wkład w edukację historyczną w Polsce.

Zwiastun

Premiera 29 kwietnia 2022, godz. 20.30

 

 

„W imię prawdy. Tajny Instytut Katyński” – walka z kłamstwem katyńskim

Z kolei 13 maja na kanale IPNtv pojawi się dokument „W imię prawdy. Tajny Instytut Katyński”. Wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej obraz skupia się nie tyle na wydarzeniach w Katyniu, co na walce o prawdę. Film przedstawia historię nieformalnej organizacji – Tajnego Instytutu Katyńskiego, założonego w Krakowie w 1978 roku przez Andrzeja Kostrzewskiego (żołnierza AK), Adama Macedońskiego (znanego artystę grafika) oraz Stanisława Tora. Celem jego działania było uświadomienie społeczeństwa polskiego o prawdzie o Katyniu oraz gromadzenie archiwaliów, świadectw i pamiątek dotyczących zbrodni. A pamiętać trzeba, że głoszenie prawdy o mordach dokonanych na polskich oficerach było zadaniem nader niebezpiecznym…

Zwiastun

Premiera 13 maja 2022, godz. 20.30

 

LINK do playlisty na IPNtv

do góry